Egy miniszteri rendelet,
és ami mögötte van...

14. szám MÛVELÕDÉSI
KÖZLÖNY 1045

A mûvelõdési és közoktatási miniszter 17/1997. (IV. 18.) MKM rende1ete a kulturális és a számítástechnika-alkalmazói (szoftver) szakértõk mûködésének engedélyezésérõl

A szakértõi mûködéssel kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelettel és a 47/1993. (III. 17.) Korm. rendelettel módosított 24/1971. (VI. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-ának (2) és (3) bekezdésében és a 21/1994. (II. 16.) Korm. rendelet 10. §-ában, valamint az illetékekrõl szóló 1990. évi XCIII. törvény 67. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, a rninisztérium irányítása alá tartozó szakterületeken - a szakértõi engedély megadása iránti kérelem benyújtásakor fizetendõ díj összegére vonatkozóan a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következõket rendelem el:

1. §
(1) A rendelet 1. számú mellékletében megjelölt szakterületeken szakértõként - az R. 1. §-ának (2) és (4) bekezdésében meghatározott személyeken kívül - az mûködhet, aki a mûvelõdési és közoktatási minisztertõl szakértõi mûködésre jogosító engedélyt (a to- vábbiakban; szakértõi engedély). Szakértõi engedély több szakterületre is adható.
(2) A döntés meghozatala elõtt a Mûvelõdési és Közoktatási Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) tevékenység szerint illetékes szervezeti egységének szakmai véleményét ki kell kérni.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki a közoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXIX. törvényben szabályozott országos szakértõi névjegyzékbe történõ jelentkezésre és felvételre.
(4) Szakértõi engedélyt az a büntetlen elõéletû személy kaphat, aki a kérelemben megjelölt szakterületen egyetemi vagy fõiskolai végzettséggel és kiemelkedõ szakismerettel, valamint 5 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik.
(5) Ha az 1. számú mellékletben megjelölt szakterületekre szakirányú képesítés szerezhetõ, akkor szakértõ lehet az a személy, aki egyetemi vagy fõiskolai végzettsége mellett az adott szakirányú felsõfokú képesítéssel is rendelkezik, és 3 éves szakmai gyakorlata van.
(6) Szakmai gyakorlati idõn a kérelemben megjelölt szakterületen a szakképzettség megszerzése után eltöltött gyakorlati idõt kell érteni.

2. §
(1) A szakértõi engedély iránti kérelmet a minisztériumba kell benyújtani.
(2) Egy szakterület megjelölése esetén a szakértõi engedély megadása iránti kérelem benyújtásakor 5000 Ft, kettõ vagy több szakterület megjelölése esetén 10 000 Ft igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni. A díjat a minisztérium 10032000-01425190-00000000 bankszámlájára kell befizetni.
(3) Az (1) bekezdés szerint befolyt díjakat külön kezelt pénzeszközként kell nyilvántartani
(4) A jogorvoslati eljárás díját a minisztérium visszatéríti, ha az eljárás során megállapítható, hogy a kérelem elutasítása jogszabálysértõ volt,
(5) A kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a kérelmezõ
- személyi adatait és lakcímét,
- iskolai végzettségét, az oktatási intézmény pontos megjelölésével,
-oklevelének (diplomájának) számát és keltét,
- szakképzettségét,
- jelenlegi foglalkozását, beosztását,
- milyen más szakértõi nyilvántartásban szerepel; továbbá
b) az engedélyezni kért szakterület meghatározását.
(6) A kérelemhez csatolni kell:
a)az iskolai végzettséget és a szakképesítést igazoló okiratok hiteles másolatát;
b)az eddigi szakmai tevékenység részletes leírását, a megjelent publikációk felsorolásával;
c) a munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban álló kérelmezõ munkáltatójának a kérelemmel, valamint a kérelmezõ
szakmai mûködésével kapcsolatos véleményét, közszolgálati jogviszonyban álló kérelmezõ esetén a munkáltatónak az engedélyét is;
d) három hónapnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítványt;
e)az igazgatási szolgáltatási díj befizetését igazoló bizonylatot.
3. §
Annak a kérelmezõnek, aki az R.-ben, valamint az e rendeletben elõírt feltételeknek megfelel, a 2. számú melléklet szerinti szakértõi engedélyt ki kell adni.

4. §
(1) Vissza kell vonni az engedélyt, ha
a) a szakértõ kéri;
b)a szakértõ büntetett elõéletûvé válik;
c)a szakértõ a tevékenységét nem az R. 5. §-ában foglalt követelményeknek megfelelõen végzi.
(2) Törölni kell a szakértõt a nyilvántartásból, ha
a)az engedély megadásának idõpontjától számított 5 év eltelt, és a szakértõ az e rendeletben elõírt szabáIyoknak megfelelõen azt nem újította meg;
b) a szakértõ elhalálozott.

5. §
(1) A szakértõi engedélyekrõl a minisztérium nyilvántartást vezet.
(2) A nyilvántartásnak a 2. § (5) bekezdésében meghatározottakon kívül a szakértõi engedély érvényességének idejét, a felfüggesztés kezdetének idõpontját és idõtartamát, illetve a megvonás idõpontját [R. 4. § (2) bekezdése] is kell tartalmaznia. Kérelmére a nyilvántartásba az R. 1. §-ának (2) bekezdésében megjelölt szakértõt is be kell jegyezni.

6. §
Az újonnan kiadott és megújított engedéllyel rendelkezõ szakértõ nevét, címét, a szakterület megnevezését, a szakértõi engedély számát és az engedély érvényesség idejét közzé kell tenni a Mûvelõdési Közlönyben.

7. §
A szakértõi engedéllyel kapcsolatos - az e rendelet nem szabályozott - eljárási kérdésekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló, többször módosított 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

8. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ 8. napon lép hatályba. Ezzel egyidejûleg a szakértõi mûködéssel összefüggõ egyes kérdések szabályozásáról szóló 2/1972. (III. 14.) rendelet hatályát veszti.
(2) A szakértõi mûködéssel összefüggõ egyes kérdések szabályozásáról szóló 2/1972. (III. 14.) MM rendelet alapján kiadott és érvényes szakértõi mûködési engedély abban meghatározott idõpontig érvényes.
(3) F-rendeletben foglaltakat a hatálybalépését követõen benyújtott kérelmek elbírálásánál kell alkalmazni

dr. Magyar Bálint s. k.,
mûvelõdési és közoktatási miniszter

1. számú melléklet a 17/1997 (IV. 18.) MKM rendelethez
Kulturális és a számítástechnika-alkalmazói (szoftver) szakterületek
1.Irott dokumentumok értékbecslése, feldolgozása feltárása.
2.Kulturális tárgyi örökségünk javainak feltárása, feldolgozása, értékbecslése, tárgyak és iratok restaurálása, konzerválása.
3.Levéltárak (levéltári informatikai rendszer adatbázisok, hálózatok), illetve levéltári tevékenység szervezése, fejlesztése, személyi és más szak pályázatok elbírálása.
4.Könyvtárak (könyvtári informatikai rendszer adatbázisok, hálózatok), illetve könyvtári tevékenység szervezése, fejlesztése, személyi és más szakpályázatok elbírálása.
5.Múzeumok (múzeumi informatikai rendszer adatbázisok, hálózatok), illetve múzeumi tevékenység szervezése, fejlesztése, személyi és más szak pályázatok elbírá- lása.
6.Közmûvelõdési (informatikai) rendszerek, hálózatok, illetve közmûvelõdési tevékenység szervezése fejlesztése, személyi és más szakmai pályázatok bírálása.
7.Színházi, zenei intézmények (informatikai, mûszaki, üzemtechnológiai rendszerek, hálózatok), illetve színházi tevékenység szervezése, fejlesztése, személyi és más szakmai pályázatok elbírálása.
8.Hanglemez-forgalmazás és -sokszorosítás.
9. Szcenika.
10.Filmgyártás-képtechnika, filmgyártás-hangtechnika és filmkidolgozás-sokszorosítástechnika.
11.Mozi hangtechnika-képtechnika, mozi és filmforgalmazás szervezése, fejlesztése.
12.Könyvkiadás, könyvterjesztés, könyv-külkereskedelem.
13.Történeti forrástudományok genealógia, paleográfia, heraldika, diplomatika, numizmatika, szfragisztika stb.).
14. Jeltolmács.
15.Számítástechnika-alkalmazói (szoftver).