MÚZEUMI KIADVÁNYOK

AKCIÓ - Könyvkiárusítás

Visegrád Régészeti Monográfiái 1.
Buzás Gergely, Fülöp András, Nyékhelyi Dóra, Kocsis Edit, Mester Edit, Dr. Szabó István, Tóth Csaba:
A visegrádi királyi palota kápolnája és északkeleti épülete

-Kutatástörténet
-Részletes építészeti leírás
-Építéstörténet
-Kályhacsempeleletek
-Kerámialeletek
-Üvegleletek
-Éremleletek
-Fémleletek
Ára: 970 Ft + postaköltség

Visegrád Régészeti Monográfiái 2.
Mester Edit: Középkori üvegek
-Üveggyártás a középkori Magyarországon
-A visegrádi királyi palota és várrendszer üvegleletei
-Az üvegleletek anyagvizsgálata
Ára: 870 Ft + postaköltség
Megrendelhetõk a Mátyás Király Múzeumban Visegrád Fõ u. 23.

Varga Kálmán: Grassalkovich-kastély, Gödöllõ
A gödöllõi Grassalkovich-, majd 1867-1918 között királyi pihenõkastély múltjáról számos olyan forrást, feldolgozást ismerünk, melynek révén a mûemlékegyüttes három évszázados sorsa többé-kevésbé megismerhetõ. Nem született azonban eddig olyan munka, amely egyrészt átfogta és sûrítette volna hazánk egyik legjelentõsebb kastélyának teljes történetét, másrészt pedig felhasználta volna a legutóbbi esztendõk friss kutatásait.
Varga Kálmán történész fenti címmel megjelent kötete az elsõ teljességigényû és új kutatási eredményeket is közlõ vállalkozás. A szerzõ, mint az utóbbi évtized kastély körüli történéseinek aktív résztvevõje és a levéltári, történeti források egyik kutatója szigorú tudományossággal rendezi egymáshoz mindazt, amit az ódon épültrõl már tudunk, vagy ami eddigi tudásunkat az utóbbi években gyarapította, esetleg módosította.
A kötet lapjain külön fejezetekben sûrítõdik a kastély építéstörténete, a barokk fõúri korszak, azaz a Grassalkovichok három nemzedékének élete, a királyi korszak színes világa és a kormányzói idõszak két évtizede. Külön részek szólnak a hercegi család kihalása utáni provizórikus évekrõl, valamint az 1944-et követõ pusztulásról. A fejezetek nemcsak szûk helytörténeti megközelítésûek, hanem általános mûvészet- és kortörténeti összefüggések rendszerébe ágyazzák a kastély építészeti és történeti jelentõségét. Az általában szokásos szakirodalmi összefoglalók kiváltására gazdag részinformációkat és a források pontos megjelölését rögzítõ lábjegyzetek szolgálnak.
Újdonságot jelent a képek és illusztrációk gazdagsága is. A mintegy száz fotó, metszet és rekonstrukciós rajz kétharmada színes, s közülük legalább kéttucatnyi olyan van, amely elõször kerül közlésre: az olvasók itt láthatják elsõként - például - a Grassalkovich II. Antalról megmaradt egyetlen ábrázolást, egy árnyképet. Képsorok zárják a jelen esztendõket felvillantó Epilógust, sajátos párokként mutatva a készülõ és a már helyreállított épületrészeket.
A kötet a Kastélymúzeum tervezett kiadványsorozatának, a Királyi Kastély Könyvek-nek elsõ darabja. A sorozat szerkesztõje Faludi Ildikó, jelen munka, illetve a sorozat arculattervét és tördelését a Vikart Stúdió készítette. A fotók Dabasi András, Faludi Ildikó, Fuszeckner Ferenc, Kirchoffer Zsuzsa és Kresz Albert munkái. A kötet kiadója a Királyi Kastély Közhasznú Társaság, támogatója pedig a Grassalkovich Kastély Közalapítvány.

Régi magyarországi várkastélyok -

Rajzok, grafikák és fényképek az OMvH gyûjteményeibõl. A sárospataki Rákóczi Múzeum füzetei 32. Összeállította: Feld István, Fülöp Csilla, G. Gyõrffy Katalin, Gyõr Attila, Cs. Plank Ibolya, Váliné Pogány Jolán. Kiad. A Rákóczi Múzeum Baráti Köre. Sárospatak 1997. 85 p. ill.