Szépmûvészeti Múzeum

BACK FÜLÖP ÉS A GAMHUDI ÁSATÁS, 1907
Kiállítás - 1997-ben

Az Egyiptomi Osztály emlékkiállítás rendezésével kívánt megemlékezni az Egyiptomban folytatott elsõ magyar ásatási expedíció 90 éves évfordulójáról. A kiállítás egyben kapcsolódik a magyar-egyiptomi kulturális diplomáciai kapcsolatok felvételének 40. évfordulójához, amelynek Back Fülöp ezirányú tevékenysége régészeti szempontból egyik elõzményét képezi. E kiállítással adózunk a februárban tragikus hirtelenséggel elhunyt Wessetzky Vilmos professzor emlékének is, aki több évtizedes fáradhatatlan kutatómunkával tárta fel a sarunai és gamhudi ásatások eredményeit, valamint Back Fülöp személyének és tevékenységének fordulatokban gazdag történetét.
A Szépmûvészeti Múzeum Egyiptomi Gyûjteményét az 1934. évi múzeumi törvény értelmében alakították ki az országban különbözõ gyûjtemények többnyire raktárban õrzött egyiptomi tárgyaiból. Az emlékek nagy része a Nemzeti Múzeum különbözõ gyûjteményeibõl került a Hõsök terére. A legtöbb a Néprajzi Tár, a Régiségtár és az Iparmûvészeti Múzeum leltári tételét képezte. A Néprajzi Tárból kapott anyag jelentõs részét kerek 90 évvel ezelõtti egyiptomi ásatások leletei tették ki, amelyeket a Surány vidékérõl származó, a századelõn Kairóban tevékenykedõ nagykereskedõ Back Fülöpnek köszönhetünk, aki fáradságot és pénzt nem kímélve megszervezte és megvalósította Egyiptomban az elsõ magyar régészeti expedíciót. Hazafias érzelmektõl fûtve kért engedélyt Gaston Masperotól, Egyiptom Régészeti Fõfelügyelõjétõl a sarunai és a gamhudi ásatásokra, majd a következõ évben további, jelentõs leletekkel kecsegtetõ helyekre is. Ez utóbbiakat a tervek szerint már az Osztrák - Magyar Régészeti Társaság valósította volna meg, amelynek megalapítását ezidõben készítették elõ. Mivel ekkor Egyiptomban nem volt magyar egyiptológus régész, Back Fülöp Tadeusz Smolenski lengyel egyiptológust kérte fel a feltárások szakmai vezetésére. Az elõkerült emlékeken négy város osztozott: Kairó, Budapest, Bécs és Krakkó.
Jelen kiállítás a Budapestre került anyag válogatása. Mivel jelentõs része a raktárban nyert elhelyezést, az ásatás 90. évfordulójára rendezett emlékkiállításon látható mûtárgyakat kizárólag ezekbõl válogattuk. Nem kívántuk ugyanis megbolygatni az állandó Egyiptomi Kiállítást, amelynek számos kartonázs, 5 koporsó, egy múmia és egy kanopusz edény jelenleg is reprezentatív részét képezi. Az emlékkiállításon példákat láthatunk a Gamhudi temetõben napvilágra került három különbözõ koporsótípusból, a kartonázs-készletek (a múmia testét borító, színesen festett stukkós vászon) darabjaiból, a múmialeplekbõl (a múmiát borító, egybefüggõ, festett vászon), a szintén mumifikált belsõ szerveiket tartalmazó edények tárolására szolgáló kanopusztartó ládákból és az étkezéseknél használt edényekbõl és kiállítottunk két kartonázs maszkot is.
Az itt bemutatott tárgyak a korabeli középréteg temetkezési kultúrájába nyújtanak bepillantást és a látogató egyúttal képet alkothat a gamhudi mesterek díszítõ mûvészetérõl is.

Gyõry Hedvig