Lapzárta után érkezett

Meghívó! Meghívó! Meghívó!

A Pulkszky Társaság Közmûvelôdési Tagozata konferenciát rendez november 18-án 10 órai kezdettel Közmûvelôdés a XXI. század küszöbén (A múzeum és kapcsolatai) témában, amelyre tisztelettel meghívunk mindenkit aki a téma iránt érdeklôdik.
A konferencia célja feltárni az okokat és rámutatni azokra a gondokra, hiányosságokra, amelyek a múzeumok kapcsolataiban nehézségeket okoznak a partnerek között. Olyan szempontok, elvárások megfogalmazása mindkét fél részérôl, amelyeket ajánlatos megszívlelni a jobb együttmûködés érdekében.

Napirend:
10.00-10.05 Bevezetôt mond dr. Cseri Miklós a Szabadtéri Néprajzi Múzeum fôigazgatója

10.05-10.25 A "fenntartó" és a múzeumok. Elôadó: Dr. Pintér János fôosztályvezetô-helyettes, Mûvelôdési és Közoktatási Minisztérium Kulturális Örökség Fôosztálya

10.25-10.45 A sajtó és a múzeumok. Elôadó: N. Kósa Judit újságíró, Népszabadság

10.45-11.05 Az oktatás és a múzeumok. Elôadó: Pelyhe Andrásné pedagógus, Karácsony Sándor Általános Iskola

11.05-11.25 A turizmus és a múzeumok. Elôadó: Dr. Deme Péter a Magyar Turisztikai Egyesület tagja

11.25-11.45 A látogató egy múzeumszociológiai vizsgálat tükrében. Elôadó: Kovács Judit fôosztályvezetô-helyettes, Magyar Mezôgazdasági Múzeum

11.45-13.00 Szünet

13.00-15.30 Szekcióülések a fenti öt témában zajlanak az elôadók és szekcióvezetô irányításával.

Helyszín:
Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest, VIII. Ludovika tér 6.
Részvételi szándékát kérjük november 10-ig jelezze az (1) 3412-011-es vagy 3430-573/139-es telefonszámon (Magyar Mezôgazdasági Múzeum, Közmûvelôdési Fôosztály)

***


az 1997 évi Az év múzeuma díj nyertese a szolnoki Damjanich János Múzeum

***


1997 szeptember 28. vasárnap 10:30 órakor

VÁRAK - LOVAGOK

Foglalkozások:
sisak-, címerpajzs-, zászló-, csúcsos fejdísz és lovagbáb készítése, várépítés, iniciálé rajzolása

Korfelidézõ játék:
A várudvaron lovagi tornán mutatják be ügyességüket a lovagjelöltek.

1997. október 12. vasárnap 10:30 órakor

A TÖRÖK-MAGYAR PÁRVIADAL

Foglalkozások:
török tálca és édesség, török sisak, cégér, ékszer, fokos és buzogány készítése, keszkenõ hímzése, Karagõz-játék

Korfelidézõ játék:
A magyarok és törökök vitás ügyüket párviadallal döntik el.

1997. november 9. vasárnap 10:30 órakor

HEJ, RÁKÓCZI...!

Foglalkozások:
kuruc süveg, zászló, lóding, hadikassza, bocskor, párta készítése, pecsétes levél írása

Korfelidézõ játék:
Valamennyien a kurucok táborába indulunk. Útközben titkos üzenetet kell megfejtenünk és felkészülünk a várható csatákra.

1997. november 30. vasárnap 10:30 órakor

KOSSUTH LAJOS AZT ÜZENTE...

Foglalkozások:
huszárcsákó, dob, zászló, sujtás és vitézkötés, divatrajzok készítése, keszkenõ hímzése, kokárda varrása, vándorszínészek elõadása

Korfelidézõ játék:
Az 1848-as huszárezred zászlószalagozási ünnepségén veszünk részt, melyet a vándorszínészek ünnepi elõadása zár.

A foglalkozások de. 10:30 órakor kezdõdnek a Magyar Nemzeti Múzeum Kupolatermében illetve Történeti Kiállításának területén. Felhívjuk az érdeklõdõk figyelmét, hogy a játszóház jellegébõl adódóan a késõbb érkezõket már nem tudjuk fogadni!
A játszóházi jegy egy foglalkozásra érvényes, mely elõvételben is megvásárolható a múzeum jegypénztáránál.
Ára(belépõvel együtt): 150,- Ft
Várja érdeklõdését:
A Magyar Nemzeti Múzeum
Közönségkapcsolatok Fõosztálya
Budapest 1088, Múzeum krt. 14-16.
Tel: 138-21-22/262, 249 mellék
Tel/Fax: 117-78-06

***


HISTÓRIÁS
Történeti Játszóház
MÓDSZERTANI TANFOLYAM

Téma: 1848

A Fõvárosi Pedagógiai Intézet és a Magyar Nemzeti Múzeum évek óta sikeresen tartja a Históriás történeti játszóház módszerét és gyakorlatát megismertetõ továbbképzését.
1998. tavaszán ünnepeljük az 1848-as forradalom 150. évfordulóját.Szeretnénk, ha az iskolákban e jelentõs eseményt igazi élményt nyújtó formában tudnák felidézni és ünnepelni. Módszertani továbbképzésünk ehhez kíván segítséget nyújtani kollégáinknak.
A tanfolyam résztvevõi elõadásokat hallhatnak a forradalom és szabdságharc politikai és gazdasági törekvéseirõl, jelképekrõl, zászlókról. Bepillanthatnak a múzeum fegyvergyûjteményébe, megtanulhatják, hogy e sok információt hogyan fordítsák át a játszóházak nyelvére. Készíthet huszárcsákót, dobot, zászlót, keszkenõt, divatrajzot stb. Kipróbálhatják magukat vándorszínészek rendezõjeként is.

Idõpontok:

Két kurzust hirdetünk: az egyiket csütörtök délutánonként október 16- tól 1998. január 22-ig , a másikat két hétvégén tartjuk - november 1. Szo. 2. Vas., valamint november 22. Szo. 23. Vas.

A HISTÓRIÁS Történeti Játszóház Módszertani Tanfolyamára jelentkezés és információ a Magyar Nemzeti Múzeum Közönségkapcsolatok Fõosztályán:
LOVAS MÁRTA
KESIK GABRIELLA
Tel: 138-21-22/262, 249 mellék
Tel/Fax:117-78-06

HISTÓRIÁS
Történeti Játszóház

Õszi Programsorozat és Módszertani Továbbképzés 1997

***


Környezeti régészeti oktatóhét
Százhalombatta, 1997. szeptember 16-19.

Elsõ alkalommal - de nem utoljára - került megrendezésre a százhalombattai "Matrica" Múzeumban a fenti címben jelzett program.
A Múzeumi Hírlevélben közzétett felhívásra a szegedi JATE 37 hallgatója, a gödöllõi Agrártudományi Egyetemrõl 5 fõ, a miskolci Bölcsészkarról 3 fõ és rajtuk kívül néhány régész kolléga vett részt a kurzuson. Meglepõen tapasztaltuk, hogy a budapesti ELTE Régészeti Tanszékrõl egyetlen hallgató sem mutatott érdeklõdést.
Az elõadók komolyan vették feladatukat, mindegyikük igyekezett saját szakterületének eredményeit színvonalas elõadásban, mégis a bölcsészek számára is "emészthetõ" módon átadni a hallgatóságnak. Végig úgy éreztük, hogy az utolsó utáni pillanatban vagyunk, hogy megismerjük azokat a természettudományos módszereket, melyek nélkül ma már alig képzelhetõ el európai mércével mért régészeti feltárás. És ha egyesek mégis legyintenének erre, azok legalább annyit fogadjanak el az üzenetbõl, hogy mintát kell venni. Mit, miért, honnan, hogyan és mennyit? Hát errõl szólt ez a néhány nap.
A bevezetõ elõadásában Jerem Erzsébet tekintette át a környezeti régészet módszereit, jelenét és jövõjét. Felhívta figyelmünket arra, hogy a prospekció nélkül el sem lenne szabad kezdeni az ásatást. Beszélt arról, hogy ma már az ásatás nélküli régészet került elõtérbe, ami Magyarországon is megvalósítható lenne, hiszen megvannak hozzá a megfelelõ szakemberek.
A következõ napok elõadói errõl a legmesszebbmenõkig meggyõztek bennünket. Füleky György, Sümegi Pál, Kordos László, Hertelendi Ede - szaktudományuk legjelesebb képviselõi - a régészeti talajtan, malakológia, a gerinces faunák, a C14 kormeghatározás környezeti régészeti alkalmazásáról tartottak elõadást. Megtudtuk, hogy vannak országok, ahol igen komolyan oktatnak talajtant régészhallgatóknak. Nagy érdeklõdéssel hallgatták a résztvevõk Gyulai Ferenc beszámolóját az archeobotanika kutatási módszerirõl és a Régészeti Intézetben mûködõ Mûszerközpont széleskörû felhasználási lehetõségeirõl. Több egyetemista jelezte, hogy szívesen elsajátítaná a mûszerek használatát, sõt igény merült fel egy helyszíni gyakorlati oktatásra is. Tanulságos volt meghallgatni Choyke Alice-t, aki személyes élményeivel tudja igazolni, hogy Amerikában a környezetrégészet már régóta mindennapos gyakorlat. Bartosiewicz László a régészeti állattan környezeti problémáiról beszélt.
Az esettanulmányok bizonyos lelõhelyeken alkalmazott környezetrégészeti vizsgálatokat és ezek eredményeit mutatták be (Sopron, Bölcske, Gór, Százhalombatta, Visegrád).
Az elõadók segítségével korszerû ökológiai gondolkodással ismerkedtünk meg. A kötetlen esti beszélgetéseken folytatódott a problémák megvitatása. Az érdeklõdõk egy hónapon belül meg fogják kapni a környezeti régészet legfontosabb irodalmát. Trogmayer Ottó zárszavában kitért arra, hogy ezzel a kurzussal megalapoztuk annak lehetõségét, hogy a környezeti és kísérleti régészet belekerüljön a szegedi régészoktatás tantervébe. Ezt követõen évenként felváltva kerül sor környezeti, illetve kísérleti régészeti oktatóhétre, hogy a Szegeden végzõ régészek mindkét kutatási ág információit folyamatosan megkaphassák. Jövõre a kísérleti régészet eredményeivel és gyakorlatával ismerkedhetnek meg a régész hallgatók a százhalombattai Régészeti Parkban.

Poroszlai Ildikó

***


Õsz a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban

Bár a szezonnak még közel sincs vége, a szeptember valamiféle számadáskészítésre csábít.
A múzeum hagyományainak Megfelelõen április 1-tõl havonta két vasárnap, illetve nevezetes ünnepek alkalmával hagyományõrzõ együtteseket, mesterségüket bemutató kézmûveseket hívtunk, akik életet hoztak a múzeumi épületek közé.
Ebben a múzeumi szezonban április 1. és október 31. között, 21 alkalommal szerveztünk, szervezünk programot a látogatóknak, melyek közül néhány vásár és ünnepnap jelentõségében és nagyságában eltértek egymástól. Nagyobb rendezvény volt a Húsvét, a Pünkösdi Sokadalom és a Borünnep volt, nagy sikert aratott a "Tetõtõl talpig" és a "Fõben fában orvosság" elnevezésû rendezvényünk.
Az utóbb felsorolt három rendezvény tematikáját tekintve újdonságnak számított mind a látogatóknak, mind nekünk, a rendezõknek.
Június 22-én tetõtõl - talpig címmel rendhagyó divatbemutató volt, ahol a Bagi Muharay Népmûvészeti Egyesület közremûködésével, felsorakoztak a régi hétköznapi- és ünnepi viseletek egyaránt. Sort kerítettünk a ruházat polgáriasodásának bemutatására a kivetkõzésre, majd egy paródia következett, mely a sajátos közhelyeket mutatta meg, A ruhabemutatókat vásár követte, melyen olyan ruhák voltak megvásárolhatók, melyek anyagukban, szabásukban vagy díszítésükben a régi tradíciókat örökítették át.
A Fûben - fában orvosság címû rendezvény, a természetes életmód- és gyógymódok iránt mostanában feltámadt érdeklõdést hivatott kielégíteni.
Dr. Babulka Péter vezetésével " gyógynövény felfedezõ túrát " tettünk a múzeumban. A szeszélyes idõjárás dacára sok érdeklõdõ szedte fel az addig jobbára gyomnak ismert növényt, s hallgatta a szakszerû magyarázatot. A bemutatón gyógytea - kóstoló és vásár, mézpergetés, virágkötészet egyaránt szerepelt. A múzeum Kisbodaki pajtájában dr.Babulka Péter népi orvoslással kapcsolatos gyógynövényfelvételeit állítottuk ki, valamint itt volt két CD -ROM bemutatója is. Az egyiken Magyarország gyógynövényei; a gyógynövények meghatározása különbözõ szempontok szerint, melyben a tudományos igényû rendszerezéseken kívül a laikusok is megtalálhatták az érdekességeket a növények felhasználásával, gyógyhatásával kapcsolatban. A másik CD az egész világon elõforduló madarakkal foglalkozott: a madarak rendszertani besorolása, élõhelyeik, életmódjuk alapján meghatározhatók, elõhívhatók voltak, s mivel a legismertebb madarak hangját is rögzítették a lemez készítõi, a pajta madárcsicsergéstõl volt hangos.
Az országban egyidejûleg több helyszínen került megrendezésre a Borfesztivál és Borünnep. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum új, ideális helyszínként jelentkezett, mivel tájegységeinkben a magyar borkultúrához kapcsolódó szõlõskertek, présházak, prések, kádak valamint a szõlõtermelés számos egyéb eszköze megtalálható. A raktárakból elõkerültek az idõszaki Madárijesztõ - kiállítás figurái. Madárijesztõ mutatta az utat a mustkóstolóhoz, a szõlõfajta-bemutatóhoz, borkóstolóhoz. A kóstolóhoz a bort, palackozott boraik felvonultatásával több történelmi borvidékünk Hegyközségei szolgáltatták. A lacikonyha -sátrakban kapható harapnivalót a Borsátorban költhették el a látogatók, miközben az ünnepi alkalomra meghívott hagyományõrzõ együttesek mûsorában gyönyörködhettek. A vásár nem volt olyan nagyszabású, mint a Pünkösdi Sokadalom alkalmával és sikere sem volt akkora. Annál inkább vonzották a közönséget mesterség-bemutatóink : kádárok, akik a puttony, kád és a hordókészítés fázisait bemutatták, hagyományos bodnártáncot jártak el úgy, ahogy ezt otthon még az öregek csinálták.

Kosárfonók kötötték be a butellákat, demizsonokat, természetesen a szõlõs-, gyümölcsöskosarak sem maradhattak el. A fazekasok is jobbára kancsókat, boroskorsókat formáltak. Ezenkívül gyertyamártás, kötélverés, kópickötés, szíjgyártás, fafaragás, szaru- és csontfaragás valamint kovácsolás bemutató volt.
A fellépõ együttesek két helyszínen adtak folyamatosan mûsort. A gyerekek nagy örömére, a két helyszín között lovas kocsi közlekedett, melyre bárki, bárhol ingyen felszállhatott.
A meghívott együttesek többféle hangulatot, stílust képviseltek jól megférve egymás mellett : Hegyaljai Mesterek Egyesülete /Õk adták elõ a fent említett kádártáncot/, Kalász Táncegyüttes, Kolompos Együttes, Kóló Együttes, Lajta Néptánc Egyesület, Ládafia Együttes, Leskovszky "Leo" Albert és zenekara / hangszerként alkalmaztak madárijesztõ - zajkeltõ eszközöket /, Musica Historica Együttes, Schwabische Jungs Zenekar.
Ez a két napos rendezvény mintegy 6.000 látogatót vonzott.