A várfotóktól a fotótérképig. A légifotózás szerepe a régészeti lelőhelyek felderítésében

Czajlik Zoltán

czajlik@ludens.elte.hu

Kivonat

A régészeti célú légi fényképezés minden a legtöbb európai országban, így Magyarországon is, a következő nagyobb korszakokra bontható:

  1. Ismert lelőhelyek madártávlatból történő fényképezése (kővárak, amfiteátrumok, stb.)
  2. Könnyen azonosítható földépítmények, elsősorban földvárak fényképezése
  3. Felderítő célú légi régészeti kutatások
  4. Foto térképek készítése

Magyarországon az első kutatástörténeti fázis még a második világháború előtt lezajlott, s Neogrády Sándornak köszönhetően egy sor földvárról is rendelkezünk archív légi fotóanyaggal. A legizgalmasabb, pótolhatatlan adatokat azonban a néhány megmaradt, általa felderített új lelőhely jelenti.

A háború után – ismert okokból – teljes visszaesés következett be, s közel 50 éven keresztül a légi régészeti kutatás – egy-két kivételtől eltekintve – az archív, nem régészeti céllal készült fényképek feldolgozását jelenti.

A 90-es években meginduló felderítő repülések révén a nyugat-európai többszázezer felvétellel rendelkező gyűjteményekhez képest nem jelentős, de a rendelkezésre álló rövid időhöz és a pénzügyi lehetőségekhez képest fontos gyűjtemények jöttek létre az MTA Régészeti Intézetében, a Pécsi Egyetemen és az ELTE Régészettudományi Intézetében.

Ismereteink szerint a felvételek száma meghaladja az 50000-et, a legnagyobb problémát ma már azonosításuk, értelmezésük, a kapcsolódó terepi adatok begyűjtése jelenti.

A modern informatikai eszközök széleskörű elterjedésének köszönhetően ezek a munkafázisok jelentősen felgyorsíthatók, a légi régészet területén szerzett hátrányunk erőteljesen csökkenthető. Ez az alapja annak, hogy – a nyugat-európai fejlődéssel immáron párhuzamosan – Magyarországon is elkezdődjék a régészeti foto térképek készítése, amely – Franciaországi példák alapján – a régészeti lelőhelykutatás lehetőségeit, hatékonyságát rendkívüli mértékben megnöveli.