RÉGÉSZETI KERÁMIÁK VIZSGÁLATA PROMPT GAMMA AKTIVÁCIÓS ANALÍZISSEL

Kasztovszky Zsolt1, T. Biró Katalin2, Gherdán Katalin3

1MTA Izotópkutató Intézet, 1525 Budapest, Pf. 77., kzsolt@iki.kfki.hu

2Magyar Nemzeti Múzeum, 1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16., tbk@ace.hu

3ELTE Kőzettan-Geokémia Tanszék, 1117 Budapest, Pázmány sétány 1/c., gherdan@vartech.hu

 

A PGAA alkalmazhatóságát a kerámiák archeometriájában korábban Kolumbus előtti venezuelai szobrok vizsgálata során igazoltuk [1]. A PGAA – mint roncsolásmentes ”tömbi” módszer – jól használható a kerámiák összes fő- és néhány nyomelemének mennyiségi meghatározására. Osztályunk részt vesz a magyarországi neolit kerámia lelőhelyek felmérését célzó MÖB-DAAD együttműködésben, valamint egy inkább módszertani jellegű IAEA ”Coordinated Research Project”-ben [2].

A MÖB-DAAD projekt keretében különböző kerámia töredékeket és talajmintákat elemeztünk PGAA-módszerrel. A leletek a Szarvas-Endrőd és Tiszalúc térségében feltárt neolit településekről származnak. Eddig Tiszalúcról 11 kerámia- és 10 talajmintát, Szarvas-Endrődről pedig 15 kerámia- és 2 talajmintát mértünk.

Eredményeink szerint a mintákban meghatározhatók a következő fő összetevők: SiO2, TiO2, Al2O3, Fe2O3, MnO, MgO, CaO, Na2O, K2O. A legtöbb esetben a nyomelemek közül a B, Cl, Sc, V, Co, Cr, Nd, Sm, Eu és Gd mérhetők. A PGAA-val vizsgált minták többségét röntgen-fluoreszcens analízissel (XRF) és hagyományos neutronaktivációs analízissel (INAA) is elemezték.

Előzetes eredményeink szerint a PGAA és az XRF eredmények jól egyeznek a közösen mérhető elemekre. Bár az XRF érzékenysége a legtöbb kémiai elemre jobb, a PGAA-módszer egyedi lehetőséget nyújt a bór- (B) és a hidrogén- ill. a víztartalom meghatározására. Bár az eddigi mintaszám még nem elegendő, a kerámia- ill. talaj összetétel adatainak átlagai azt mutatják, hogy a kerámiák Cl- és B-tartalma szignifikánsan magasabb, míg Mn-tartalma alacsonyabb a környezetében talált talajhoz képest.

Ezen túlmenően PGAA-val vizsgáltuk a kiégetés hatását az agyag összetételére. Két pár agyagminta összetételét mértük 700 ºC-on történt kiégetés előtt és után. Eredményeink szerint az égetés csak a minta víztartalmát változtatja számottevően, a többi összetevőben nem mérhető változás.

Részt vettünk az IAEA által szervezett laborok közötti összemérésben, melynek során egy kínai porcelán referenciamintát elemeztünk PGAA-módszerrel. Az összemérés eredménye szerint a PGAA-val meghatározott koncentráció értékek – a Na kivételével – jól egyeznek a névleges adatokkal. Az utóbbi eltérés magyarázata és a korrekciós faktor bevezetése folyamatban van.

Irodalom

 

  1. Zs. Kasztovszky, M. M. Antczak, A. Antczak, B. Millan, J. Bermúdez, L. Sajo-Bohus: Provenance study of Amerindian pottery figurines with prompt gamma activation analysis, Nukleonika 49 Nr. 3 (2004) 107-113.
  2. In: Report of the 2nd Research Coordination Meeting on “Applications of Nuclear Analytical Techniques to Investigate the Authenticity of Art Objects” 18 to 22 Sept. 2006, IAEA Headquarters, Vienna, Austria, p. 36.