A PROMPT GAMMA AKTIVÁCIÓS ANALÍZIS ALKALMAZHATÓSÁGA AZ ÜVEGEK ARCHEOMETRIAI VIZSGÁLATÁBAN

 

Kasztovszky Zsolt1, Jerzy Kunicki-Goldfinger2

 

1MTA Izotópkutató Intézet, 1121 Konkoly Thege str. 29-33, Budapest, Hungary, kzsolt@iki.kfki.hu

2Institute of Nuclear Chemistry and Technology, Dorodna 16, 03-195 Warsaw, Poland

[present address: Cardiff School of History and Archaeology, Cardiff University, Cardiff CF10 3EU, Wales, UK]

 

Kivonat

 

A kémiai (elemi- és izotóp-) összetétel meghatározása a történelmi üvegek eredetmeghatározásának fontos eszköze. A Prompt Gamma Aktivációs Analízis [PGAA] − a széles körben elterjedt módszerek (az elektron-mikroszonda elemzés [EPMA], a röntgenfluoreszcencia elemzés [XRF] vagy az induktívan csatolt plazmagerjesztéses tömegspektrometria [ICP-MS]) mellett − igen hatékonynak bizonyult ép vagy töredékes üveg leletek roncsolásmentes vizsgálatában. 2004-ben egy kutatási programot indítottunk, melynek fő feladata a lengyelországi Elblag és Poznań területén előkerült középkori és barokk üvegek összetételvizsgálata EPMA és PGAA segítségével. PGAA-val mintavételezés nélkül meghatározható a tárgyak főösszetevőinek és néhány nyomelemének koncentrációja. A PGAA bórra vonatkozó kiemelkedően nagy érzékenységét (0,3 μg/g kimutatási határ) nagy előnyt jelent, mivel a bórtartalom értékes információt adhat az üvegek gyártási technológiájára vonatkozóan.

Ugyanakkor a bór nyomnyi mennyisége más roncsolásmentes módszerekkel rosszul mérhető, így a PGAA jó kiegészitője lehet a korábban említett technikáknak (pld. az EPMA-nak).

 

Irodalom

 

Kasztovszky Zs., J. J. Kunicki-Goldfinger, Piotr Dzierżanowski, G. Nawrolska, P. Wawrzyniak: Történelmi üvegek roncsolásmentes vizsgálata prompt gamma aktivációs analízissel és elektron-mikroszondával, Archeometria Műhely, elektronic journal (http://www.ace.hu/am/) 2005, II.1. pp. 48-56.