A KÁRPÁTI OBSZIDIÁNOK OSZTÁLYOZÁSA PROMPT GAMMA AKTIVÁCIÓS ANALÍZIS SEGÍTSÉGÉVEL: GEOLÓGIAI ÉS RÉGÉSZETI MINTÁKRA VONATKOZÓ ELSŐ EREDMÉNYEK
KASZTOVSZKY ZSOLT1* - T. BIRÓ KATALIN**
*MTA Kémiai Kutatóközpont Izotópkutató Intézete 1121 Budapest, Konkoly Thege út 29-33., E-mail:
kzsolt@alpha0.iki.kfki.hu
**Magyar Nemzeti Múzeum 1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16., E-mail: tbk@ace.hu

Az obszidián az archaeometriai vizsgálatok egyik klasszikus tárgya. A legtöbb analitikai módszer a műtárgyak roncsolásával, ill. roncsolást okozó előkészítésével jár. Ezért ezek a módszerek nem alkalmazhatók a műtárgyak nagy részére. A Prompt Gamma Aktivációs Analízis (PGAA) alkalmas a minták roncsolásmentes vizsgálatára. A besugárzást követően általában hosszú élettartamú radioaktív komponens nem keletkezik.

A mintákat különleges előkészítés nélkül, eredeti állapotban helyeztük a neutronnyalábba. A minták 2×2 cm2-es felületét sugároztuk be 5·107 cm-2s-1 termikus ekvivalens fluxusú hidegneutron-nyalábbal. Mivel a neutronok a minta teljes térfogatába behatolnak, a mért adatok a minta "bulk" összetételére vonatkoznak, amelyek jól jellemzik a homogén, üvegszerű vulkáni üveget - az obszidiánt.

Kezdeti kutatásaink során kérdéses volt, hogy a mérhető összetevők alapján mennyire megbízhatóan tudjuk elkülöníteni a különböző nyersanyagforrásokat, és hogyan tudjuk hozzárendelni a régészeti leleteket a nyersanyagforrások csoportjaihoz. Az első méréssorozatok eredményei biztatóak, szeretnénk kiterjeszteni PGAA adatbázisunkat további obszidián régészeti és geológiai mintákra.

Vizsgálataink kiterjedtek a mediterrán régió legfontosabb nyersanyag lelőhelyeire, - különös tekintettel a Közép-Európai (Kárpáti I, II) lelőhelyekre - valamint a főként magyarországi régészeti lelőhelyekre. A PGAA-val az obszidiánok fő összetevőit (H, Na, Al, Si, K, Ca, Ti, Mn and Fe) és néhány akcesszórikus- valamint nyomelemet (B, S, Cl, Cr, Sm and Gd)is azonosítottunk.

A lelőhelyeket egyes karakterisztikus összetevők kétváltozós ábrázolása, valamint Főkomponens Analízis (PCA) segítségével különítettük el. A PGAA mérések alapján egyértelműen elkülöníthető volt a Kárpáti I, IIE, IIT csoport, jó egyezésben a Neutronaktivációs Analízis (NAA) eredményeivel. Eredményeinket EDS-XRF és PIGE-PIXE analízis eredményei is alátámasztják.

* Corresponding author. E-mail: kzsolt@alpha0.iki.kfki.hu