RONCSOLÁSMENTES ANALITIKAI MÓDSZEREK HASZNOSÍTÁSA A MŰEMLÉKVÉDELEMBEN

(BENEFITS OF NON-DESTRUCTIVE ANALYTICAL TECHNIQUES FOR CONSERVATION)

COST G8 WORKSHOP AND MANAGEMENT COMMITTEE MEETING (1. kép)

2004. január 8-9. Kalkara, Málta

Útibeszámoló

2004. január 8-9-én a “European Co-operation in the Field of Scientific and Technical Research” – COST G8 csoportja, mely múzeumi tárgyak roncsolásmentes vizsgálatával foglalkozik, egy kétnapos ülést tartott Máltán. Az ülést a Máltai Műemlékvédelmi Központban (Malta Centre for Restoration, Bighi, Kalkara) rendezték meg.

A konferencián Európa számos országából (EU-tagországokból, csatlakozó országokból) érkeztek résztvevők, és természetesen a vendéglátó ország kutatói, szakértői is részt vettek.

A résztvevők megoszlása országok szerint:

Ausztria: 2, Belgium: 3, Bulgária: 1, Csehország: 1, Dánia: 2, Finno.: 1, Franciao.: 3, Görögo.: 1, Izrael: 2, Lengyelo.: 3, Magyaro.: 4, Málta: 27, Nagy-Britannia: 3, Németo.: 2, Olaszo.: 1, Románia: 1, Spanyolo.: 3, Svájc: 4, Szlovákia: 2, Szlovénia: 2.

Hazánkat Kajcsos Zsolt (a COST Fizikai Szekciójának elnöke, KFKI-RMKI), Kiss Árpád Zoltán (ATOMKI, Debrecen), Szőkefalvi-Nagy Zoltán (KFKI-RMKI), a Bizottság magyar delegáltjai, és jómagam, Kasztovszky Zsolt (KK IKI), mint meghívott előadó képviseltük.

A kétnapos ülés első napján tudományos előadások hangzottak el. Az előadók többsége fizikus ill. vegyész volt, akik a különböző roncsolásmentes természettudományos vizsgálati módszerek archaeometriai alkalmazásairól tartottak előadást.

Manfred Schreiner (Art Academy of Fine Arts, Bécs) a roncsolásmentes analitikai módszerek osztrák alkalmazásairól és oktatásáról tartott összefoglaló előadást. Példaként a mikro-röntgenfluoreszcencia ( -XRF), infravörös reflektográfia (IRR) és a proton-indukált röntgen-emissziós spektroszkópia (PIXE) alkalmazásait mutatta be festmények, pigmentek, papírok vízjegyeinek vizsgálatára.

Lucio Calcagnile (Dept. of Engineering of Innovation, Univ. of Lecce, Olaszo.) az intézetükben működő, tömegspektrométeren alapuló radiokarbon kormeghatározást mutatta be, összehasonlítva a tömegspektrométeres, és a hagyományos (β-számlálós) 14C-datálást.

Christian Christensen (Scientific Lab, National Museum of Denmark, Koppenhága) áttekintő előadást tartott az alacsony vákuumos pásztázó elektronmikroszkóppal (LV-SEM-EDS) kombinált infravörös (FT-IR) és Raman-spektroszkópia (RS) alkalmazásairól falfestmények restaurálása, megóvása során. Részletesen tárgyalta a mintavételezés problémáit is.

George Ballard (GB Geotechnics, Cambridge) modellszámításokon és valós példákon mutatta be a nedvesség nyomonkövetésének fontosságát az épületek állagmegóvásában.

Eberhard Lehmann (Paul Scherrer Institut, Svájc) a PSI-ban működő nagyintenzitású neutronnyaláb archaeometriai alkalmazásairól beszélt. A bemutatott példákban antik fa műtárgy vízfelvételét ill. egy római bronz szobor belső szerkezetét vizsgálták neutron tomográfiával.

Alícia Perea (Instituto de Historia, Madrid) a VII. sz-ból származó Guarrazari vizigót kincs különböző laboratóriumokban és módszerekkel (XRF, PIXE) történt vizsgálatáról beszélt.

Jean-Claude Dran (Centre for Research and Restoration of the Museums of France – C2RMF, Párizs) áttekintette a franciaországi múzeumi kutatásokban alkalmazott “mikro-roncsolásos” (gázkromatográf-tömegspektrométer – GC-MS, induktívan csatolt plazma-tömegspektrométer – ICP-AES, ICP-MS) valamint a teljesen roncsolásmentes (röntgen-fluoreszcens analízis – XRF, ionsugár analízis – IBA, proton-indukált röntgen-emissziós analízis – PIXE, Rutherford-visszaszórásos analízis – RBS és Raman-spektroszkópia – RS) módszereket. Külön kitért a műtárgyak szállíthatóságának problémájára, hangsúlyozva a hordozható berendezések növekvő szerepét.

Bogdan Constantinescu (Inst. for Nuclear Physics and Engineering, Bukarest) Görög és római bronztárgyak és hamisítványai, görög ezüst drachmák, valamint XVIII. századi ortodox ikonok XRF-vizsgálatáról tartott előadást.

Manolis Pantos (Synchrotron Radiation Source – SRS, Daresbury, UK) a szinkrotronokban (körkörös elektrongyorsítókban) másodlagosan keletkező nagyintenzitású, kis keresztmetszetű és változtatható energiájú röntgennyalábok alkalmazhatóságáról beszélt. Hasonlóan a hagyományos röntgen-sugárforrásokhoz, a szinkrotronsugárzással is lehet abszorpciós spektroszkópiát (XAS) ill. diffrakciós méréseket (SR-XRD) végezni. Szintén ismertette a különböző neutron-diffrakciós (ND) módszereket, mindezen módszerek alkalmazását festékpigmentek, kerámia mázak és bronz tárgyak vizsgálatára.

Kasztovszky Zsolt (Izotóp- és Felületkémiai Intézet, Budapest) a budapesti prompt-gamma aktivációs analízis (PGAA) archaeometriai kutatásairól tartott áttekintő előadást. Példáiban paleolit- és neolit kőeszközök, kerámiák, lapisz lazuli nyersanyaglelőhelyek, középkori üvegek és római ezüstpénzek vizsgálatát mutatta be.

Christian Neelmeijer (Research Centre Rossendorf, Drezda) a PIXE, PIGE és RBS technikák alkalmazását ismertette igen didaktikus és élvezetes előadásában. Rámutatott, hogy a mért spektrumok gondos elemzésével következtetni lehet az üvegtárgy felületi korrróziójára (amely Ca- és K-veszteségben, ill. H-dúsulásban nyilvánul meg).

Jan Guneweg (Inst. of Archaeology, Jeruzsálem) Balla Mártával (BME, Budapest) közös kutatásairól beszélt. Ebben a kutatásban Qumranban talált “Holt-tengeri Tekercsek” eredetét vizsgálják, elsősorban a tekercsek tartójaként használt agyag korsók neutronaktivációs analízisével (NAA).

Utolsó előadóként Guy Demortier (Laboratoire d’Analyses par Réactions Nucléaires, Namur, Belgium) a különböző ionsugaras módszerek (PIXE, PIGE, RBA) kombinált alkalmazásáról a műtárgyak inhomogenitásának vizsgálatára.

Érdekes technikai megoldás volt, hogy az előadóterem műholdas kapcsolatban volt Görögországgal, Hollandiával és Jordániával, így az ottani hallgatók is intézhettek kérdéseket az előadókhoz. Az előadások anyagát a szervezők hozzáférhetővé teszik az Interneten, és valószínűleg egy külön kötetben is megjelentetik.

http://srs.dl.ac.uk/arch/cost-g8/meetings/meeting-announcements.html

Én, mint fizikus, kifejezetten élveztem, hogy az előadásokban a megoldandó régészeti, restaurátori problémát mindig természettudós szemmel, az alkalmazott módszerek teljesítőképességét mérlegelve közelítették meg.

A konferencia második szakmai napján a COST G8 csoport szervezeti kérdéseiről tárgyaltak a bizottsági tagok, majd rövid látogatást tettek a konferencia helyszínén működő restaurátor laboratóriumokban. Az előadások szüneteiben, valamint a társasági rendezvényeken alkalom nyílt a személyes diszkusszióra, mely remélhetőleg további együttműködésekben folytatódik majd. A bécsi és a koppenhágai kutatók jelezték, hogy szívesen vennének részt a budapesti PGAA-laboratóriummal közös kutatásban. Szóba került antik üveg- valamint tűzkő és obszidián kőeszközök vizsgálata.

A konferencia szervezői gondoskodtak bőséges kultúrális programról. Lehetőségünk volt megtekinteni a Szent-János katedrálist, az Inkvizítorok Palotáját, a mintegy ötezer éves máltai megalit templomromokat és a paolai Hypogeumot (2. kép), mely egy ősi templom és földalatti temetkezőhely. A Máltai Régészeti Múzeumban, Valettában látható a híres “Máltai Vénusz” (3. kép) és az “Alvó Hölgy” (4. kép), mely ábrázolás jelentéséről még vitáznak a régészek. Elképzelhető, hogy transzban lévő papnőt ábrázol.

Összességében a konferencia számomra igen kedvező alkalmat teremtett a legmodernebb, a kultúrális örökség védelmében alkalmazott technikák áttekintésére, és új szakmai kapcsolatok kialakítására. Különösen könnyű volt személyes kapcsolatokat teremteni a résztvevők kis száma, és az oldott hangulat miatt.

Mint megtudtuk, a következő ülés 2004 június 9-10-én Ljubljanában, Szlovéniában lesz, témája “Archaeometry with IBA and related methods”. Ez a workshop egyébként a “10th International Conference on Particle-induced X-ray Emission and its Analytical Applications”, 2004. június 4-8. kísérő rendezvénye lesz.

Budapest, 2004. január 27.
Kasztovszky Zsolt
MTA Kémiai Kutatóközpont
Izotóp- és Felületkémiai Intézet

 

1. kép

 2. kép

 

 3. kép