Magyar-német kutatócsere projekt 2001-2002

Projekt: Magyarországi római- és középkori márvány- és mészkõleletek archeometriai vizsgálata (Archäometrische Untersuchungen an römischen und mittelalterlichen Marmorobjekten bzw. Baudenkmäler aus Ungarn) 324/ssch

Résztvevők:

Magyar Nemzeti Múzeum, Régészeti Osztály

Dr. Biró Katalin, Mráv Zsolt

MTA Geokémiai Kutatóintézet

Tóth Mária, Dr. Demény Attila

ELTE, Kőzettan-Geokémiai Tanszék

Dr. Szakmány György, Pintér Farkas

Eberhard-Karls Universität Tübingen

Institut für Mineralogie, Petrologie und Geochemie

Prof. Dr. Muharrem Satir, Dr. Heinrich Taubald, Dipl-Geol. Judit Zöldföldi

 

 

Részjelentés a projekt 2001. január 1. és 2001. szeptember 15. közötti munkájáról

 

1. A két alprojekt leírása és tudományos célkitűzései

1.1. Márvány faragványtöredékek az alsóhetényi késő római erődből

A rómaikori Magyarországon, Pannonia Valeria nevű késő-antik provinciájának belsejében 1969-1971 és 1981-1994 között egy nagyméretű katonai objektumot, egy ún. belső erődöt tártak fel. A provinciában a heténypusztaival egyidőben több hasonló méretű és rendeltetésű erőd épült (Fenékpuszta, Környe, Tác, Ságvár), amelyeket a támadásnak és pusztításnak kitett limes erődök hátországában központosított, katonai védelem és ellenőrzés alatt álló erődített élelmiszer és nyersanyagraktárként használtak.

A heténypusztai erőd közel 3 m vastag falai óriási területet öleltek körül. A védelmet az erőd második periódusában 51 db 13 átmérőjű kör alakú saroktornyokkal való felépítése majd kör alakú tornyokkal való átépítése Pannonia történetének legnagyobb egyidejű építkezése volt. A jól szervezett katonai építkezés kőigénye óriási lehetett. A szükséges nagymennyiségű kőanyagot ráadásul messziről szállították, mivel a vidék építkezésre alkalmas kőben rendkívül szegény. Ezért begyűjtöttek és felhasználtak minden közelben található, rendelkezésre álló kőanyagot. Az erődfal részben az egyik gabonaraktár pedig szinte teljesen korábbi, összetört többségében márvány, középső császárkori faragott síremlékből épült fel. A falakból kibontott 860 kisebb-nagyobb kőtöredék 90 %-a egy közeli, gazdag közösség temetőjének elhordott pogány síremlékeiből áll. A sírsztéléket és sírépítmény-elemeket kocsira tették és az építkezésre szállították, majd ott helyben összetörték és annak ellenére, hogy ezt a Kr. U. 360 -as években már törvénnyel is tiltották – beépítették őket. Az anyag ezért sok összeállítható kőtöredékből áll, amelyekből még teljes síremlékek is rekonstruálhatók. A leletcsoport egyedülálló Kelet-Pannoniában, mivel márvány kőfaragványokat erről a területről eddig nem ismertünk. A lelet értékét az adja meg, hogy Pannoniának eddig faragott és feliratos kőemlékekben legszegényebb területén kerültek elő, olyan mennyiségben, amely felülmúlja a 3 DNY-magyarországi megye eddig előkerült kőanyagát.

A márvány kőemlékek rendkívül magas művészi igényességgel a Kr. U. 2. sz. közepe és a Severus-kor vége között készültek. Az ábrázolások között mitológiai alakokat és jeleneteket, a sírokat védő oroszlánokat, az elhunytak arcvonásait, viseletét, ékszereit megörökítő sokszor egészalakos – reliefeket, szobrokat (köztük egy másfélszeres életnagyságú császárszobor töredékeit), márvány sírépítmény elemeket, építészeti tagozatokat (oszlopokat, gazdagon profilállt párkányokkal) és feliratokat találunk. Figyelemre méltó, hogy a sírsztéléket még az oldallapjait is faragással díszítették.

A K-Pannoniában ritka márvány faragványok és a szokatlanul igényes, magas művészi szintet képviselő kőemlékek biztosan nem helyi kőfaragók munkái. A kőemlékeket megrendelő közösség gazdaságánál fogva megengedhette, hogy távoli műhelyekben készült értékes sírelemekkel jelöljék meg sírhelyüket. A kőfaragványok művészettörténeti kiértékelése folyamatban van, annyi azonban már most is elmondható, hogy párhuzamok alapján a kőfaragványok több száz kilométerre lelőhelyüktől, K-noricumi, Ny- illetve D-pannoniai kőfaragó műhelyekben készülhettek. Ennek bizonyítása azonban nehéz, ezért a kőemlékek származásának meghatározásához természettudományos módszerek bevonására is szükség van. Ezek között a legfontosabb a faragványok márvány anyagának a vizsgálata és lelőhelyük meghatározása.

A római-kori kőemlékek kőanyagának lelőhely azonosítására Magyarországon eddig még nem került sor, ezért nagyon kevés az összehasonlításra alkalmas adat. Ebből a nagymennyiségű kőtöredékből és a belőlük vett mintákból elsőként kerülhet sor Magyarországon egy római-kori leletcsoport geológiai, kémiai, izotóp geokémiai szempontokat is figyelembe vevő kiértékelésére. Ez a további kutatásokhoz példával és összehasonlító információkkal szolgálna.

A heténypusztai márvány faragványok jelentőségüknél fogva megkívánják a korszerű feldolgozást, amelyhez nélkülözhetetlenek az itthon csak korlátozottan elvégezhető és igen költségigényes laborvizsgálatok.

 

1.2. Vörös márványok archeometriai vizsgálata

A “vörös márvány“ - pontosabban a vörös mészkő - már a középkortól igen kedvelt építőkőnek számított. Pintér Farkas diplomamunkájának célja ásványtani, kőzettani, geokémiai és stabilizotóp-geokémiai vizsgálatok alapján a vizsgált műemlékek kőzetanyagának leírása és ezek eredetének meghatározása. További feladat a kőzetek felületén végzett vizsgálatok, melyek a kőzetek anyagának minőségi és mennyiségi elváltozásáról adhat számot, illetve ezen elváltozások okára deríthet fényt. Ezen eredmények figyelembevételével új utat nyithatunk meg a jövőben a vizsgált kőzetek restaurálását és konzerválását tekintve.

 

 

2. A program keretében eddig végzett munka és a kutatás jelenlegi állása

2.1. Német résztvevők Budapesten

 

2.2. Magyar résztvevők Németországban, Tübingenben.

 

2.3. 2001 június, J. Zöldföldi Budapesten

 

2.4. Gyűjtés, mintavétel ausztriai márványbányák anyagából, 2001 július 5-6.

Résztvevők: T. Biró Katalin, Zöldföldi Judit, Pintér Farkas, Nagy Katalin

(Részletes leírás: http://www.ace.hu/daad/daad1/terepjel.html, Függelék 3)

3. Anyagvizsgálatok és eredmények az 1.1. részprojekthez

3.1. Mintavétel (Fotók: Függelék 4)

2001 áprilisában 18 kőzetmintát vettünk a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményében levő római márvány-faragvány töredékekből. Célunk a nyersanyag ásványtani, kőzettani, kémiai és izotópgeokémiai vizsgála volt, a felhasznált nyersanyag eredetének meghatározása érdekében.

Feltételezzük, hogy a felhasznált márvány nyersanyagot illetve a faragványokat importáltak, hiszen a magyarországi lelőhelyhez közel nem léteznek valódi márványbányák. A nyersanyag eredetét tekintve a következő lelőhelyek jöhetnek számításba: egyrészt a mediterrán térség márványbányái (Olaszország, Görögország és Kisázsia), másrészt az Alpok márványbányái (Karinthia és Stájerország Ausztriában; Bachern Szlovéniában) valamint Románia márványbányái. Feltételezhető továbbá magyarországi kristályos mészkő (Polgárdi, Szárhegy) előfordulása is a vizsgált régészeti kőanyagban.

3.2. Felhasznált módszerek

 

3.3. Az ásványtani és kőzettani vizsgálatok eredményei

A vékonycsiszolatok elkészítése és kiértékelése időigényes munkafolyamat. Ennek megfelelően eredményekkel csak a következő jelentésben szolgálhatunk.

 

3.4. Stabilizotóp-geokémiai vizsgálatok eredményei (ld. Függelék 5)

Az eddig lezajlott vizsgálatok eredményei alapján a következőket állíthatjuk:

A régészeti objektumokból származó minták stabilizotóp-geokémiailag a következő mezővel jellemezhetők: -5 és –14‰ δ18OPDB valamint 0,0 és 2,5 ‰ δ13CPDB .

Összehasonlító vizsgálatok alapján, melyek során az eddig ismert márványlelőhelyek izotóp-geokémiai mintáit hasonlítottuk össze saját eredményeinkkel, állíthatjuk azt, hogy a nyersanyag nagy valószínűséggel a Karinthiai bányákból származik, mégpedig Kraig, Gummern, Treffen, Tiffen és talán Sekull bányáiból. Az izotóp-geokémiai eredményeket tekintve azonban a görög előfordulások, mint Naxos és Pentelikon sem zárhatók ki, habár a mezők egybeesése ebben az esetben kevésbé egyértelmű.

4. Anyagvizsgálatok és eredmények az 1.2. alprojekthez

Az ábrák ehhez a fejezethez a 6. számú függelékben találhatók.

Pintér Farkas diplomamunkájának keretében foglalkozott a témával.

 

5. További kutatási tervek

 

 

6. Egyéb

http://www.ace.hu/daad/daad1/

http://www.ace.hu/daad/daad1/irod.html