A közös projekt leírása és tudományos célkiűzései

 

Újkőkori kerámiák távolsági kereskedelme

A tervezett együttműködési program korábbi, hasonló (de nem azonos tárgyú) együttműködésünk eredményeire alapozva, azon túlmutatva szeretné az őskori távolsági kereskedelem, a kerámia archeometriai és petroarcheológiai kutatások szerteágazó témakörét vizsgálni.

Korábbi együttműködésünk során Magyarország változatos földrajzi adottságú területein vizsgáltunk őskori, azon belül is elsősorban a korai neolitikus kerámia nyersanyagait és egy-egy településen belüli jellemzőit. Megállapításaink szerint az őskori, különösképpen az újkőkori kerámia készítése általában lokális jellegű tevékenység, a kerámia nyersanyagot helyben vagy nem túl nagy távolságról szerezték be, ami főként a kerámia fő tömegét adó agyagot illeti. A soványító anyagban esetenként távolabbi területről származó összetevők is megfigyelhetők voltak, ezek azonban nem tértek el a településeken felhasznált szerszámkövek anyagától.

Eddigi munkánk során különleges minőségű anyagot a vizsgált lelőhelyeken kizárólag a középső neolit bükki kerámia, annak is az úgynevezett “finomkerámia” összetevőjében találtunk. A korábbi, régészeti érvelésen alapuló feltételezések szerint ennek a speciális őskori kerámiának nagyobb távolságokra is eljutó kereskedelme feltételezhető. A kerámiatípus archeometriai (petrográfiai mikroszkópos és kémiai elemzések) vizsgálatának segítségével szeretnénk tisztázni, hogy a formai, díszítésbeli analógiák azonos eredetű (azonos nyersanyagból készült) tárgyakat jelentenek, vagy esetleg a mesterek / mesterségbeli fogások jutottak el nagyobb távolságra, ahol helyi anyagokat használtak fel. Ennek megfelelően a vizsgálandó kerámiák környezetéből kerámia készítésre alkalmas agyagok vizsgálatát is tervezzük. A projekt a résztvevő műszeres analitikai szakemberek hasonló régészeti leleteken végzett anyagvizsgálati tapasztalataira támaszkodik. Az ésszerűen megválasztott és megfelelő sorrendben alkalmazott, immár hagyományosnak tekinthető kőzet-ásványtani és geokémiai módszerekkel (PM, XRD, XRF, PGAA) célunk a kerámiák anyagáról minél sokrétűbb információt (szövet, szerkezet, soványító anyag, mikro- és makroméretű elemösszetétel, stb.) nyerni. A fenti módszerek közül a PGAA, mint abszolút roncsolásmentes teljes kémiai elemösszetétel meghatározására alkalmas módszer egy előzetes vizsgálatra használható – főleg az ép, értékes műtárgyak esetében. Az anyagvizsgálatokat végző laboratóriumok megoszlanak a magyar és német felek közt: Magyarországon a PM (ELTE), XRD (MTA GKKI) és PGAA (MTA IKI), míg Németországban az XRF (Tübingeni Egyetem).

A kerámia tömegét alkotó plasztikus agyagon és nem plasztikus ásvány- és kőzettörmelékeken (=soványító anyag) kívül szeretnénk vizsgálni a felületi díszítésre alkalmazott festékeket, bevonatokat és más felület kezelési eljárásokat is. Ez lehetőséget adna az őskori festékanyagok vizsgálatára is, amelyek analízisébe olyan, nagyobb részben roncsolásmentes módszereket (Raman, μ-Raman, μ-XRF, FTIR, egykristαlyos röntgendiffraktometria) tervezünk bevonni, amelyek nagyon részletes, nagy felbontású információt szolgáltatnak az adott (festék)anyagról, illetve a felületi kezeléshez felhasznált anyagokról. Ilyen átfogó jellegű műszeres analitikai elemzés először történne magyarországi régészeti festékanyagokon. A fenti vizsgálatok közül a Tübingeni Egyetemen végeznénk a roncsolásmentes µ-XRF és µ-Raman spektroszkópos, továbbá az egykristályos röntgendiffraktometriai fázisanalízis vizsgálatokat, amely három roncsolásmentes vizsgálati eljárás kombinációja régészeti kerámia vizsgálata során eddig egyedülálló. A Raman és FTIR spektroszkópiai analízis az MTA KKKI-ban történne.

A vizsgálatokat elsősorban a középső neolitikus bükki kerámián végeznénk, amelynek elterjedése régészetileg jól ismert a kultúra törzsterületén kívül is. (Kb. 10 lelőhely, átlagosan lelőhelyenként 10 minta).

A korábbi MÖB-DAAD program során szerzett tapasztalatokra támaszkodva és összehasonlításként a 2005-2006 során, a friss ásatások és klasszikus lelőhelyek anyagából (Baradla barlang, Felsővadász, Edelény-Borsod, Derékegyháza) végzett vizsgálatok eredményeit is tervezzük felhasználni. A programot elősegíti a környező országokkal (Horvátország, Szlovákia, Ausztria) meglévő jó munkakapcsolatunk és folyamatban levő együttműködési programjaink is. Más irányú együttműködési programjaink jó tapasztalataira támaszkodva valószínűleg tudunk ezekről a területekről is régészeti összehasonlító anyagot és talajmintákat gyűjteni.

 

Célunk:

1. a bükki kerámia elterjedési térképét “felülvizsgálni”, természettudományi vizsgálatokkal alátámasztani.

2. azon (kémiai, fizikai, ásványtani, petrológiai) tulajdonságok kiválasztása/meghatározása, melyek a bükki kerámiát definiálják. Mindezt lehetőleg roncsolásmentes vizsgálatok alapján.

3. a bükki kerámia előállítása során felhasznált festékanyag vizsgálata.

4. az így nyert összes információt egy web-alapú adatbázisban tárolni, melyhez minden hasonló témában dolgozó kutató hozzáférését biztosítanánk.

 

12.2. A kutatás jelenlegi állása

 

A MÖB-DAAD 2005-2006 program keretében elvégzett munka az első olyan magyarországi próbálkozás volt, amely a kerámiát (elsősorban, kora újkőkori kerámiát) és környezetét – a lelőhely talajának összetétele, illetve a környező kerámia készítésére alkalmas agyag előfordulások – együtt vizsgálta. Az ezzel párhuzamosan végzett kerámia petroarcheológiai és geokémiai vizsgálatokból az derült ki, hogy a kerámia anyagának zömét kitevő finom szemű alapanyag (=mátrix) helyi, vagy nem túl távoli eredetű; az esetenként megtalálható soványító anyag nagyobb változatosságot mutat, de az is a településen fellelhető (esetlegesen másodlagosan felhasznált) anyagokból áll. Nagyobb távolságra a kerámia csak a különleges minőségű és kivitelű többnyire díszített finomkerámia esetén jutott el. Ennek pontosítását szeretnénk a jelenlegi programban megvizsgálni a középső neolit korú bükki kerámia példáján keresztül.

A magyarországi kerámia petroarcheológiai kutatások az elmúlt 10-15 évben, azon belül is a legutóbbi 5 évben kezdtek intenzíven kibontakozni. Az eddigi kutatásokról friss összefoglalót készített Szakmány György (Szakmány 2008); ugyanitt a festékek vizsgálatának jelenlegi állásáról is képet kaphattunk (Sajó 2008)

 

12.3. A közös projekt előzményei

 

A Magyar Nemzeti Múzeum és a Tübingeni Egyetem együttműködése 2001-ben kezdődött. “Magyarországi római és középkori márvány- és mészkőleletek archeometriai vizsgálata” (=Archaeometrical study of Roman and Medieval Marbles from Hungarian Monuments) címen indítottunk kutatási programot, amiben részt vett az ELTE Kőzettan-Geokémiai Tanszéke, az MTA Izotópkutató Intézete és Geokémiai Laboratóriuma (később: Geokémiai Kutató Intézete) is. A kutatások a heténypusztai, márvány leletekben különlegesen gazdag római leletek kapcsán indultak meg, de jelentős szerepet kapott benne a középkori díszítőkövek sorában jól ismert és jelentős “vörös márvány (=jura tömött mészkő) is. A program során összehasonlító mintákat gyűjtöttünk a Kárpát-medence legfontosabb márvány- és vörösmészkő bányáiból, izotóp geokémiai, petrográfiai és geokémiai vizsgálatokat végeztünk. A program 2002-ben lezárult, a kutatásokat azonban azóta is folytatjuk, pl. a szombathelyi Iseum vagy további történeti kőbányák anyagán – ez utóbbit EU által támogatott nemzetközi együttműködési program keretében is.

A kerámia vizsgálatokat, amelyek az archeometriai vizsgálatokon belül különlegesen időszerűek és fontosak, először egy tervezett, de el nem fogadott MÖB-DAAD program javaslatként nyújtottuk be (Dunántúli őskori kerámiák archeometriai vizsgálata / Archäometrische Untersuchungen an transdanubischer Keramik (Ungarn). Később a programot területileg kibővítve, a korai neolitikumra konkretizálva nyújtottuk be, “Magyarországi újkőkori kerámiák archeometriai vizsgálata és a közvetlen környezetükben található potenciális nyersanyaglelőhelyekkel való összehasonlításuk / Archaeometrical analysis of Neolithic pottery and comparison to potential sources of raw materials in their immediate environment” címmel. Az eredményeket a 2006-os (Quebec) és 2008-as (Siena) Nemzetközi Archeometriai Szimpóziumon, a 2007-ben Magyarországon megrendezett EMAC’07 (European Meeting on Ancient Ceramics) nemzetközi konferencián és szakcikkekben közöltük, többek között az Archeometriai Műhely c. elektronikus folyóirat tematikus számában (AM 2007/2).

Az adatok szintézis jellegű feldolgozása még mindig folyamatban van, ebben is sokat segítene a közös munkát elősegítő MÖB-DAAD program.

A fent említett program keretében néhány mintán előzetes vizsgálatokat végeztünk a bükki finomkerámiák néhány lelőhelyén erősen korlátozott mintaszámmal, amely előzetes eredmények azt mutatták, hogy a kutatást mindenképpen érdemes lenne kiterjeszteni több lelőhelyre és jelentősen nagyobb mintaszámmal, hogy a bükki kerámiák távolsági kereskedelmére vonatkozó eddigi régészeti eredményeket anyagvizsgálatokkal is alátámasszuk, illetve finomítsuk.

Közös projektek előadó ülései:

2007.03.07

Budapest, MNM

Archeometriai Műhely
- MÖB-DAAD 2005-2006, projektzáró
- A magyar kerámia-archeometriai kutatások: helyzet az EMAC'07 előtt

 

2005.03.08

Budapest, MNM

Archeometriai MűhelyMagyarországi újkőkori kerámiák archeometriai vizsgálata… projektindító

 

2002.10.08.

Budapest, MNM

Archeometriai Műhely- Magyarországi római és középkori márvány- és mészkőleletek archeometriai vizsgála (projektzáró ülés)

 

2001.03.27.

Budapest

Archeometriai Műhely Márványok, tömött mészkövek
archeometriai vizsgálata - Német-Magyar együttműködési program

 

Archäometrie Workshop Tübingen

"Archaeometrical analysis of Neolithic pottery and comparison to potential sources of raw materials in their immediate environment"

Donnerstag, 20. Oktober 2005

A közös projektek eredményeként létrejött publikációk:

BIRÓ et al. 2007 Biró, K.T.--Gherdán, K.--Szakmány, Gy. Ceramic sequence of 7000 years: archaeometrical study of pottery finds from Vörs, Máriaasszonysziget. In: Waksman, Y.Archaeometric and Archaeological Approaches to Ceramics. Papers presented at EMAC '05, 8th European Meeting on Ancient Ceramics, Lyon 2005 BARIS 2007 1691 25-31

BIRÓ--SZILÁGYI 2007 T. Biró K.--Szilágyi V. Annotated bibliography of Hungarian pottery archaeometrical studies / Magyarországi kerámia-archeometriai kutatások bibliográfiája AMûhely 2007 4 / 2 55-78

GHERDÁN et al. 2005 Gherdán, K.--Biró, K.T.--Szakmány, Gy.--Tóth, M.--Sólymos, K. Analysis of incrusted pottery from Vörs, southwest Hungary. In: PRUDENCIO et al., eds. 2005 TrArq 2005 42 103-110

GHERDÁN et al. 2005 Gherdán, K.--Biró, K.T.--Szakmány, Gy.--Tóth, M. Technological investigation of early Neolithic pottery from Vörs, southwest Hungary. In: PRUDENCIO et al., eds. 2005 TrArq 2005 42 111-120

GHERDÁN et al. 2007 Gherdán, K.--Szakmány, Gy.--Tóth, M.--T. Biró, K. Archaeometric studies on Early Bronze Age pottery from Vörs-Máriaasszony-sziget / Archeometriai vizsgálatok korabronzkori kerámián, Vörs-Máriaasszony-sziget Supplement AMûhely 2007 4 / 2 21-32

SZILÁGYI—SZAKMÁNY 2007: Szilágyi, V.—Szakmány, Gy. Petrographic and geochemical study of ceramics of Neolithic settlements ont he northern boundary of the Great Hungarian Plain – Tiszaszőlős-Domaháza (Körös Culture) and Füzesabony-Gubakút (ALP Culture, Szatmár Group). AMűhely 2007 4 / 3 31-47

SZILÁGYI et al. 2008 Szilágyi, V., Taubald, H., Biró, K.T., Csengeri, P., Koós, J. S., Tóth, M., Szakmány, Gy. Bükk pottery - Master craftsmen of the Stone Age. In: Gliozzo, ed. 2008 37th International Symposium on Archaeometry. Program and Abstracts. Siena, 12-16 May 2008 - Siena Universitá d. Studi de Siena 2008 192-193

SZAKMÁNY 2008 Szakmány György Kerámia-nyersanyagok, kerámiák Magyarország területén a neolitikumtól a XVIII. század végéig. [Ceramic raw materials, ceramics in Hungary]. In: Szakáll szerk., Az ásványok és az ember a mai Magyarország területén a XVIII. század végéig. Bányászat Geotudományok. A Miskolci Egyetem Közleménye. A sorozat Miskolc Egyetemi Kiadó 2008 74 49-90

TAUBALD, H.--BIRÓ 2007 Taubald, H.--T. Biró, K. Archaeometrical analysis of Neolithic pottery and comparison to potential sources of raw materials in the immediate environment of the settlements' - A first summary of the MÖB-DAAD exchange program AMûhely 2007 4 / 2 1-4

TAUBALD--BIRÓ 2005 Taubald, Heinrich --T. Biró, Katalin “Archaeometrical analysis of Neolithic pottery and comparison to potential sources of raw materials in their immediate environment” - Application of new analytical, non-destructive X-ray techniques and Sr isotope measurements AMûhely 2005 2 / 2 01-4

 

A korábbi programok web-lapjai:

 

http://www.ace.hu/daad/daad1/

http://www.ace.hu/daad/daad2/

 

Az eredményeket bemutattuk a PPP programok 2005-ös budapesti, a magyar-német kutatócsereprogramokat bemutató konferencián is, “Német-magyar együttműködési programok a kulturális örökség természettudományos vizsgálati módszereinek fejlesztésére / Hungarian-German collaboration projects for the development of scientific methods in the study of cultural heritage” címmel.

 

12.4. A magyar és német projektvezetők, valamint a projektben részt vevő magyar és német kutatók témával kapcsolatos szakmai tevékenysége (max. 1-1 oldal)

T. Biró Katalin a Magyar Nemzeti Múzeum főmunkatársa, régész, feladata a múzeumon belül az inter- és multidiszciplináris kutatások, archeometriai vizsgálatok elősegítése. Ezt elsősorban intézményközi együttműködési programok keretében lehet magas színvonalon és reális ráfordításokkal megvalósítani. Személyes kutatási területe elsősorban az őskori kőanyagok kereskedelme. A múzeumi gyűjteményeken belül összehasonlító nyersanyaggyűjteményt hozott létre (Litotéka, 1986), amelynek nyomtatott katalógusai (1991: I. kötet, 2000: 2. kötet) jelentek meg, a gyűjtemény jelentős része interneten is hozzáférhető (www.ace.hu/litot). Az elsősorban kőzet nyersanyagokat tartalmazó gyűjtemény mintájára archeometriai adattárat és mintagyűjteményt alapított (2008).

Kerámia anyagvizsgálatokkal részben saját ásatásainak feldolgozása kapcsán (Vörs, Kup) foglalkozik, az OTKA által is támogatott interdiszciplináris kutatási program keretében (“Vörs-Máriaasszonysziget őskori lelőhely interdiszciplináris feldolgozása, 2004-2007”). Témavezetője volt a kora-neolitikus kerámia és környezete kutatására indított MÖB-DAAD programnak (2005-2006), szervezője a Budapesten 2007-ben megrendezett szakirányú nemzetközi konferenciának (EMAC’07, European Meeting on Ancient Ceramics, http://www.ace.hu/emac07/. Az ELTE TTK archeometriai képzéséhez kapcsolódva több őskori, részben vagy egészében kerámiával foglalkozó kutatás konzulense.

 

Szakmány György geológus, egy. docens mintegy húsz éve foglalkozik archeometriai kutatásokkal, ezen belül kerámiák nyersanyageredetét és készítési technológiáját kutatja petrográfiai mikroszkópos kutatásokkal és kémiai elemzések eredményeinek kiértékelésével. Kezdetben római kori amphorákkal, az utóbbi 15 évben elsősorban őskori, azon belül is főleg neolit kerámiák archeometriai vizsgálatával foglalkozik, többek között nemzetközi együttműködésben. Archeometriai kutatásának másik területe a csiszolt kőeszközök nyersanyageredetének kutatása, ezzel kapcsolatban számos magyarországi lelőhelyen előkerült kőeszközön végez/végzett kutatásokat. A témában számos közleménye mellett az ELTE Geológus szakán archeometriai tárgyakat oktat mind az MSc, mind a PhD képzés keretében. Számos archeometriai tárgyú diplomamunkának volt és jelenleg is témavezetője, emellett négy, archeometriai témát választó doktorandusz munkáját irányította, illetve jelenleg is irányítja.

 

Kasztovszky Zsolt fizikus, tud. főmunkatárs (MTA Izotópkutató Intézet). 1997 óta foglalkozik a prompt gamma aktivációs analízis (PGAA) archaeometriai alkalmazásaival. Eddig vizsgált legfontosabb lelet- ill. nyersanyagcsoportok: 1, Hegyeshalmi későrómai bronz fibulák és érmek; 2, Római ezüst és bronz érmek; 3, Kárpát-medencei neolitikus zöldpala és bazalt kőeszközök; 4, Pattintott kőeszközök és nyersanyagaik (északi szürke tűzkövek, Szeletai kvarcporfír, radiolaritok, obszidiánok). A PGAA-val végzett kerámiavizsgálatok száma viszonylag kevés: Részt vett az előző MÖB-DAAD együttműködésben, vizsgált Kolumbus előtti venezuelai kerámia szobrokat, valamint egy dél-olaszországi (Otranto) középkori fazekasműhely leletanyagát is. Az eddigi eredmények szerint PGAA-val nagy pontossággal, roncsolásmentesen meghatározhatók a fő összetevők: H, Na, Mg, Al, Si, K, Ca, Mn, Fe valamint a nyomelemek közül: B, Cl, Sc, V, Cr, Co, Sm, Eu, Gd.

K.Zs. az EU 5. és 6. keretprogramban több európai vendégkutatóval végzett PGAA-méréseket, részt vett a “Magyarországi római és középkori márvány- és mészkőleletek archeometriai vizsgálata” és a “Magyarországi újkőkori kerámiák archeometriai vizsgálata...” címü MÖB-DAAD együttmüködésekben. Jelenleg egy hazai (OTKA) projekt, egy horvát-magyar TéT együttműködés témavezetője, résztvevője egy olasz-magyar TéT együttműködésnek, egy IAEA Coordinated Research Project-nek és az EU FP6 “Ancient Charm” programnak. Tagja az Archeometriai Műhely szerkesztőbizottságának.

 

Szilágyi Veronika több mint négy éve kutat a kerámia archeometria tárgykörében. Geológus tanulmányai (ELTE) befejezéseként 2004-ben X. századi magyarországi kerámiák átfogó eredet- és technológiai vizsgálatából védte meg diplomamunkáját. A szakterületének számító mikroszkópos petrográfiai vizsgálatok mellett műszeres szakemberekkel együttműködve komplex ásványtani és geokémiai értelmezést végez. A diplomaszerzés óta több múzeum (Magyar Nemzeti Múzeum, Pest megyei Ferenczy Múzeum, Szépművészeti Múzeum) kora középkori régészeti kutatásaiba is bekapcsolódott kerámiavizsgálataival. Doktori kutatásait szintén az ELTE Kőzettan-Geokémiai Tanszékén folytatja egy külföldi témán, bolíviai inka kori kerámiák archeometriai vizsgálatával. 2007 ősze óta az MTA ösztöndíjas fiatal kutatója, ahol kutatási témája régészeti anyagok kémiai vizsgálata eredet meghatározás céljából. Eddigi archeometriai munkásságát 6 nemzetközi (2 előadás + 4 poszter) és 11 hazai (előadás) konferencián mutatta be, illetve két, hazai tudományos folyóiratokban és négy, hazai és nemzetközi konferenciák kiadványaiban publikált tudományos cikkben ismertette. Résztvevője volt a 2005-2006-ban folytatott DAAD-MÖB projektnek, ahol petrográfiai-geokémiai vizsgálati tapasztalatait az újkőkori kerámiákkal is bővítette.

 

Gherdán Katalin geológus, pre-doktor státuszú PhD hallgató az ELTE Kőzettani és Geokémiai Tanszékén. Kutatási témája egy Nyugat-magyarországi sok periódusú lelőhely, Vörs-Máriaasszonysziget kerámiaanyagának történeti összehasonlító elemzése petrográfiai, ásványtani és geokémiai módszerek felhasználásával.

Kutatásaival kapcsolatban részt vett több – régészeti kerámiák vizsgálatával foglalkozó, illetve kőzettani témájú – nemzetközi kutatásban:

Archaeometry of the first ceramic pyrotechnology in the Carpathian Basin”, (2004–2007) Hungarian–Italian Intergovernmental S&T Cooperation Programme, valamint az OTKA T-046297 számú kutatási programban, amelynek témája a Vörs-Máriaasszony sziget sokperiódusú lelőhely vizsgálata (http://www.ace.hu/vors/), és az “Erosion and HumidityCulture 2000 (http://www.ace.hu/am/2005_3/AM-2005-3-TBK.pdf) programjában, amely során történeti kőbányák térképezésével, mintázásával foglalkozott.

 

Mihály Judith vegyészmérnök, tudományos munkatárs (MTA Kémiai Kutatóközpont). 1997 óta foglalkozik infravörös (FTIR) és Raman spektroszkópiával. 2006-tól csatlakozott archeometriai jellegű kutatásokhoz. Eddig vizsgált tématerületek: a) Vértesszőlősi alsópaleolit égett csontok rezgési spektroszkópiai (FTIR, Raman és INS) vizsgálata, b) újkőkori festett kerámiák festékanyagának azonosítása FTIR és Raman spektroszkópiai módszerekkel, c) inka és pre-inka festett kerámiák Raman (FT-Raman és mRaman) vizsgálata.

A fenti témákból több nemzetközi konferencián poszter, illetve szóbeli előadást is tartott (ICORS2006 - International Conference on Raman Spectroscopy, EMAC’07 – European Meeting on Ancient Ceramics, IRUG8 – International Conference of Infrared and Raman Users’ Group). A festékvizsgálatoknál – a már hagyományosnak számító Raman mérések mellett - roncsolásmentes reflexiós FTIR mikroszkópiai, illetve infravörös képalkotásos (imaging) felvételekkel a festékfelületek homogenitását is vizsgálja, illetve – réteges festékminták esetében – a különböző festett rétegek (alapozás, kötőanyag, festék, stb) megkülönböztetésére keres FTIR mikroszkópiai mérési lehetőségeket.

M.J. jelenleg egy - a témához kapcsolódó - bírálat alatt álló OTKA pályázat (“FT-Raman és FTIR spektroszkópia archeometriai alkalmazása: magyarországi újkőkori festett kerámiák festékanyagának vizsgálata”) témavezetője. Festékanyagok (régészeti, illetve modern művészfestékek) FTIR és Raman vizsgálatával jelenleg több múzeummal (Szombathelyi Savaria Múzeum, Ludwig Múzeum - Kortárs Művészetek Múzeuma, Magyar Országos Levéltár) is kapcsolatban áll.

 

Tóth Mária geofizikus 1970 óta az MTA Geokémiai Kutatóintézet tudományos munkatársa, jelenleg a Röntgendiffrakciós és Röntgenfluoreszcens Analitikai Csoport vezetője. Speciális szakterülete a röntgen-pordiffrakciós fázisanalízis, vonalprofil analízis, az ásványdiagnosztika és szerkezetvizsgálat, amelyeket számos területen alkalmaz (pl. a kőzetek metamorfózisa és a mállási kéreg kutatásában, agyagásványok interkalációs tulajdonságainak vizsgálatában). Kiemelt kutatási területe a fenti módszerek alkalmazása az archeometriai diagnosztikai eljárások kidolgozásában (eredet-, eredetiségkutatás, állapotfelmérés, degradáció, tisztítás, konszolidálás, konzerválás, stb.). Munkája kapcsolódik a legjelentősebb magyar műemlékek művészettörténeti kutatásához, restaurálásához, valamint régészeti kő-, kerámia-, üveg-, fém- és csontleletek eredet- és eredetiség meghatározásához, archeometriai feldolgozásához, konzerválásához. Számos magyarországi régészeti lelőhely, illetőleg múzeum kerámiaanyagát kutatja nyersanyaguk eredete és készítéstechnológia szempontjából, pl. római terra sigillaták (Aquicumi Múzeum), őskori és kora középkori kerámiák (Magyar Nemzeti Múzeum), majolikák, habán kerámiák (Iparművészeti Múzeum Kerámiagyűjteménye). 1992 óta tart egyetemi kurzusokat földtudományi, régész és történelem szakos és tárgyrestaurátor szakos hallgatóknak agyagásvány-diagnosztika, kerámia-anyagtan, valamint archeometria témakörökben a Szegedi és Pécsi Tudományegyetemen, a Veszprémi Egyetemen és a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Részt vett a korábbi MÖB-DAAD projektekben (“Magyarországi római és középkori márvány- és mészkőleletek archeometriai vizsgálata” és “Magyarországi újkőkori kerámiák archeometriai vizsgálata…”), valamint számos hazai (pl. OTKA) projektben.

 

Bajnóczi Bernadett geológus, az MTA Geokémiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa. Már egyetemi tanulmányai során, majd 2000-től akadémiai kutatóként foglalkozik régészeti leletek archeometriai kutatásával. Elsősorban márványok, mészkövek és kerámiák eredet- és eredetiségvizsgálatát, valamint újabban természetes és mesterséges építőanyagok eredetének és mállásának kutatását végzi. Szakterülete a petrográfia és geokémia. 2004-től katódlumineszcens mikroszkópiával is foglalkozik, a katódlumineszcens mikroszkópia hagyományos geológiai anyagokon (elsősorban karbonátkőzeteken), valamint mesterséges anyagokon (pl. régészeti kerámiák több magyarországi lelőhelyről, ipari kerámiák, habarcsok-vakolatok) történő alkalmazási területeinek kutatja. Részt vett a korábbi MÖB-DAAD együttműködésben is (“Magyarországi újkőkori kerámiák archeometriai vizsgálata…”). Speciális kollégium keretében márvány-archeometriát tanít a Szegedi Tudományegyetem földtudományi szakos hallgatóinak.

 

Német projektrésztvevők

 

Dr. Heinrich Taubald

 

Geológus, tanulmányait a Müncheni Műszaki Egyetemen (Németország) és a Barcelonai Egyetemen (Spanyolország) végezte. 1989-ben tudományos munkatás scientific employee a Müncheni Műszaki Egyetemen. 1990 – 1993 között tudományos munkatárs a Tübingeni Egyetemen, ahol PhD munkáján dolgozik az agyagok vízáteresztő képességét vizsgálja hulladék kezelő telepek szigetelése céljából. 1996-ban védi meg PhD disszertációját. 1993 – 1999 között a Geokémiai Tanszék Izotóp Laboratóriumának technikai munkatársa, 2000 óta ugyanitt vezető tudományos munkatárs. Alap- és felső szintű geokémiai, izotóp geokémiai és anyagvizsgálati kurzusokat vezet, oktat. A Tübingeni Egyetem Geokémiai és Stabil Izotóp Laboratóriumának vezetője. Legfontosabb kutatási területei: anyagvizsgálat, stabil izotópos, környezeti izotóp geokémiai kutatások és archeometria.

 

Dr. Christoph Berthold

 

Mineralógus, tanulmányait 1984 és 1991 között a Tübingeni Egyetem Ásványtani, Kőzettani és Geokémiai Intézetében végezte. Diploma munkáját üledékes kőzettani témából írta, PhD disszertációját alkalmazott ásványtani kutatásokból készítette el és védte meg 1997-ben. Jelenleg tudományos munkatárs a Tübingeni Egyetemen, ahol üledékes kőzettannal és röntgen-diffrakciós vizsgálatokkal foglalkozik. Kutatási témái közé tartozik mikro-röntgen sugaras berendezések tervezése és roncsolásmentes vizsgálati technikák alkalmazása szerkezeti és kémiai információk kinyerésére kis méretű és töredékes muintákról.

Dr. Friedrich Grüner

 

Geológus, tanulmányait 1981-1987 között végezte a Müncheni Műszaki Egyetemen. PhD disszertációját a Münchbergi gneissz masszívum (Németország) aranytartalmú érceiről készítette, amelyet 1990-ben védett meg. 1990 októbere óta tudományos munkatársként dolgozik a Stuttgarti Egyetem Anyagtudományi Intézetében, a műemléki kőanyagok restaurálásával és konzerválásával foglalkozó osztályon.. 2008 januárja óta vezeti ezt az osztályt. Szakterülete a műemlékvédelem, építőkövek vizsgálata és azonosítása, védelme geokémiai és ásványtani vizsgálati módszerekkel. A programban elsősorban a bükki kerámia felszínének vizsgálatában működne közre.

 

Viktoria Leno, cand. min

 

Geológus hallgató, tanulmányait a Tübingeni Egyetemen végzi. Jelenleg diplomamunkáján dolgozik, melynek címe: “Stabil izotóp vizsgálatok a kerámiában levő karbonátokon és ezek feltételezett nyersanyagain”, a készítési technikák (égetés, anyag előkészítés) tanulmányozása céljából. Eséllyel pályázik az Egyetem PhD képzésében való részvételre, amelyet a DAAD-MÖB projekt is elősegítene.

 

Judit Zöldföldi a Tübingeni Egyetem Geokémiai Intezetének doktorandusza. Fö kutatási területe a márványok archaeometriai vizsgálata. Ezzel kapcsolatban a MissMarble web-alapú interdiszciplináris adatbankot létrehozásában játszott fö szerepet.

Tagja volt a 2001-ben inditott DAAD-MÖB projektnek: “Magyarországi római és középkori márvány- és mészkőleletek archeometriai vizsgálata” (=Archaeometrical study of Roman and Medieval Marbles from Hungarian Monuments), majd a 2005-ben inditott projektnek is: “Magyarországi újkőkori kerámiák archeometriai vizsgálata és a közvetlen környezetükben található potenciális nyersanyaglelőhelyekkel való összehasonlításuk / Archaeometrical analysis of Neolithic pottery and comparison to potential sources of raw materials in their immediate environment”. Archaeometriai anyagvizsgálatokkal ezen kivül a trojai és Troja környéki (Törökország) kerámiákkal és litikus régészeti leletekkel, ill. Sziriai (Tell Mozan, Qatna) régészeti ásatások keretében kerámia és drágakö/féldrágakö anyagával foglalkozik.

 

 

12.5. A projektvezető és a részt vevő kutatók kutatási témához kapcsolódó, az utóbbi 5 évben megjelent fontosabb publikációinak felsorolása

 

T. Biró Katalin

 

BIRÓ 2004: T. Biró, Katalin Provenancing: methods, possibilities, problems (Exchange and Cultural Contacts in the Neolithic Carpathian Basin and Around: Advances in the Research. 30th 11. 2002.) Antaeus 2004 27 95-110

BIRÓ 2005: T. Biró Katalin Non-destructive research in archaeology. In: Molnár Gábor Festschrift JRNC 2005 265 / 2 235-240

BIRÓ 2008: T. Biró Katalin Archeometriai adatbázis és adattár létrehozása a MNM-ban. In: XXXII. Restaurátor konferencia CD kiadvány (elhangzott: 2006, XXXI. Restaurátor Konferencián - Budapest Magyar Nemzeti Múzeum 2008

BIRÓ et al. 2007: Biró, K.T.--Gherdán, K.--Szakmány, Gy. Ceramic sequence of 7000 years: archaeometrical study of pottery finds from Vörs, Máriaasszonysziget. In: Waksman, Y. Archaeometric and Archaeological Approaches to Ceramics. Papers presented at EMAC '05, 8th European Meeting on Ancient Ceramics, Lyon 2005 BARIS 2007 1691 25-31

BIRÓ et al. eds. 2007: Biró, K.T.--Szilágyi, V.--Kreiter, A. EMAC '07. 9th European Meeting on Ancient Ceramics. Program and Abstracts - Budapest Hungarian National Museum 2007 1-151

BIRÓ—SZILÁGYI: 2007 T. Biró K.--Szilágyi V. Annotated bibliography of Hungarian pottery archaeometrical studies / Magyarországi kerámia-archeometriai kutatások bibliográfiája AMûhely 2007 4 / 2 55-78

 

Szakmány György

 

SZAKMÁNY et al. (2005): Szakmány, Gy. – Starnini, E. – Raucsik, B. (2005): A Preliminary Archaeometric Investigation of Early-Neolithic Pottery from the Körös Culture (S. Hungary). – Proceedings of the 33rd International Symposium on Archaeometry, 22-26 April 2002, Amsterdam, Geoarchaeological and Bioarchaeological Studies 3, pp. 269-272

 

STARNINI et al. (2007): Starnini, E. – Szakmány, Gy. – Madella, M. (2007): Archaeometry of the first Pottery Production in the Carpathian Basin: results from two years of research. – Proceedings of Atti del IV Congresso Nazionale AIAR Pisa, 1-3 Febbraio 2006., Pátron Editore, Bologna, pp. 401-411.

 

SZAMÁNY—STARNINI (2007): Szakmány, Gy. – Starnini, E. (2007): Archaeometric research on the first pottery production in the Carpathian Basin: manufacturing traditions of the Early Neolithic, Körös Culture ceramics. – Archeometriai Műhely, www.ace.hu/am 2007. IV. 2, pp. 5-19.

 

GHERDÁN et al. (2007): Gherdán, K. – Szakmány Gy. – Tóth, M. – T. Biró, K. – Kiss, V. (2007): Archaeometric studies on Early Bronze Age pottery from Vörs-Máriaasszony-sziget. – Archeometriai Műhely, www.ace.hu/am 2007. IV. 2, pp. 21-31.

 

KREITER et al. (2007): Kreiter, A. – Bajnóczi, B. – Sipos, P. – Szakmány, Gy. – Tóth, M. (2007): Archaeometric examination of Early and Middle Bronze Age ceramics from Százhalombatta-Földvár, Hungary. – Archeometriai Műhely, www.ace.hu/am 2007. IV. 2, pp. 33-47.

 

Szilágyi Veronika

 

SZILÁGYI et al. 2006: Szilágyi, V., Szakmány, Gy., Wolf, M., Weiszburg, T. (2006): Archaeometrical investigation of pottery of the 10th century, Edelény, North-East Hungary. Proceedings of 34th International Symposium on Archaeometry, Zaragoza, Publicación no. 2.621 de la Institución “Fernando el Católico”, pp. 555-563.

SZILÁGYI et al. 2007: Szilágyi, V., Szakmány, Gy., Gyarmati, J., Tóth M. (2007): Preliminary Comparative Acraheometric Results of Colonial and Inka Pottery in Paria (Oruro, Bolivia). In: Waksman, Y.S. (ed.): Archaeometric and Archaeological Approaches to Ceramics: Papers presented at EMAC’05, 8th European Meeting on Ancient Ceramics, Lyon 2005, BAR International Series 1691, 2007, pp. 195-199.

SZILÁGYI—SZAKMÁNY 2007: Szilágyi, V.—Szakmány, Gy. Petrographic and geochemical study of ceramics of Neolithic settlements ont he northern boundary of the Great Hungarian Plain – Tiszaszőlős-Domaháza (Körös Culture) and Füzesabony-Gubakút (ALP Culture, Szatmár Group). AMűhely 2007 4 / 3 31-47

SZILÁGYI et al. 2008: Szilágyi, V., Taubald, H., Biró, K.T., Csengeri, P., Koós, J. S., Tóth, M., Szakmány, Gy. Bükk pottery - Master craftsmen of the Stone Age. In: Gliozzo, ed. 2008 37th International Symposium on Archaeometry. Program and Abstracts. Siena, 12-16 May 2008 - Siena Universitá d. Studi de Siena 2008 192-193

 

Kasztovszky Zsolt

 

ANTCZAK et al. (2003): M. Antczak, Zs. Kasztovszky, A. Antczak, L. Sajo-Bohus: Provenance Study of Amerindian Ceramic Figurines with PGNAA, Int. Conf. on Isotopic and Nuclear Analytical Techniques for Health and Environment, Vienna Austria 10 – 13 June 2003, Book of Abstracts 19 (IAEA-CN-103.062) IAEA – CN – 103.

KASZTOVSZKY et al. (2004): Zs. Kasztovszky, M. M. Antczak, A. Antczak, B. Millan, J. Bermúdez, L. Sajo-Bohus: Provenance study of Amerindian pottery figurines with prompt gamma activation analysis, Nukleonika 49 Nr. 3 (2004) 107-113.

SAJO-BOHUS et al. (2005): L. Sajo-Bohus, Ma.M. Mackowiak de Antczak, E. D. Greaves, A. Antczak, J. Bermudez, Zs. Kasztovszky, T. Poirier, A. Simonits. Incipient archaeometry in Venezuela: Provenance study of pre-Hispanic pottery figurines, Journal of Radioanalytical and Nuclear Chemistry 265, No. 2 (2005) 247-256.

SAJÓ-BOHUS et al. (2006): Sajó-Bohus L., Mackowiak de Antczak, Kasztovszky Zs., Greaves E. D., Antczak A., Simonits A., Palacios D., Millan B.: Neutron Activation Analysis of Pre-Columbian Pottery in Venezuela, Journal of Physics: Conference Series 41 (2006) 408-416.

KASZTOVSZKY (2007): Zs. Kasztovszky: Application of Prompt Gamma Activation Analysis to investigate archaeological ceramics, Archeometria Műhely, elektronic journal (http://www.ace.hu/am/) 2007, IV. 2 pp. 49-54.

 

Mihály Judit

 

Zöldföldi J, Kasztovszky Zs, Mihály J & Richter S,

Honnan származik a lápisz lazuli? Roncsolás mentes eredetvizsgálat prompt gamma aktivációs analízis segítségével. (Were lapis lazuli come from? Non-destructive provenance analysis by PGAA)

Archeometriai Műhely 2004/1.p.16. (URN: urn:nbn:hu-4106, URL:http://www.ace.hu/am)

 

Mihály J, Mink J, Hajba L

Vértesszőlősi, alsó paleolit korból származó állatcsontok vizsgálata FTIR és FT-Raman spektroszkópiai módszerekkel / FTIR and FT-Raman spectroscopic study of Lower Palaeolithic bones from Vértesszőlős

Archeometriai Műhely 2006/III.p.15. (URL:http://www.ace.hu/am).

 

Mihály J, Komlósi V, Mink J, Tóth A, Tóth Zs, Ilon G,

A Szombathely-Oladi plató ásatásából származó festékanyagok és festett kerámiák rezgési spektroszkópiai vizsgálata / Vibrational spectroscopic study of pigment raw material and painted ceramics excavated at Szombathely-Oladi plató, Hungary

Százszorszépek – Emberábrázolás az őskori Nyugat-Magyarországon, kiállítás katalógus (2007)

 

Mihály J, Komlósi V, Tóth A, Tóth Zs, Ilon G,

Vibrational spectroscopic study of pigment raw materials and painted ceramics excavated at Szombathely-Oladi plató, Hungary

Proc. of 9th European Meeting on Ancient Ceramics (EMAC), 24-27 Oct. 2007, Budapest, Hungary (4 pages) submitted

 

Bajnóczi Bernadett

 

Bajnóczi, B., Tóth, M., Mersdorf, Zs. (2005): Kerámiák vizsgálata katódlumineszcens mikroszkóppal zalavári - kora középkori - leletek példáján. Archeometriai Műhely, 2005/2, 31-41.

 

Lővei P., Pintér F., Bajnóczi B., Tóth M. (2007): Vörös és fehér díszítőkövek, kristályos és metamorf mészkövek, márványok (Műemléki kutatások természettudományos diagnosztikai háttérrel 1.). Művészettörténeti Értesítő, 56/1, 75-82.

 

Kreiter, A., Bajnóczi, B., Sipos, P., Szakmány, Gy., Tóth, M. (2007): Archaeometric examination of Early and Middle Bronze Age ceramics from Százhalombatta-Földvár, Hungary. Archeometriai Műhely, 2007/4, 33-47.

 

Pintér, F., Weber, J., Bajnóczi, B., Tóth, M (2008): Analytical possibilities of historic mortars and plasters. Case study of an Ottoman bath from Bufapest (Hungary). Abstracts of the 37th International Symposium on Archaeometry, Siena, Italy, 12-16 May 2008, p. 256.

 

Pintér, F., Weber, J., Bajnóczi B. (2008): Visualisation of solid consolidants in pore space of porous limestone using microscopic methods. Proceedings of the 11th International Congress on Deterioration and Conservation of Stone, Torun, Poland, 15-20 September 2008 (in print)

 

 

 

Tóth Mária

 

Gherdán, K., Szakmány, Gy., Tóth, M., T. Biró K, Kiss, V. (2007): Archaeometric studies on early bronze age pottery from Vörs-Máriaasszony-sziget. Archeometriai Műhely, 2007/2, 21-31.

 

Tóth, M., Dobosi, G., Bajnóczi, B. (2006): Vértesszőlősi égett csontok analitikai vizsgálata. Archeometriai Műhely, 2006/3, 8-14.

 

Mersdorf, Zs., Tóth, M. (2005): IX. századi zalavári kerámiák égetésének rekonstrukciója. In:“Hadak útján” – Népességek és iparok a népvándorlás korában. A Népvándorláskor Fiatal Kutatóinak XVI. konferenciája. Nagykovácsi, 2005. szeptember 26–28., pp. 205-225.

 

Dági. M., Tóth, M. (2005): A small portrait head of Agustus – Archaeometrical investigations. Bulletin du Musée Hongrois des Beaux-Arts, 102-103, 45-52/197-202.

 

Pintér, F., Szakmány, Gy., Demény, A., Tóth, M. (2004): The provenance of "red marble" monuments from the 12th -18th centuries in Hungary. European Journal of Mineralogy 16: 618-628.

 

Zöldföldi, J., Pintér, F., Székely, B., Taubald, H., T. Biró, K., Mráv, Zs., Tóth, M., Satir, M., Kasztovszky, Zs., Szakmány, Gy. (2004): Római márványtöredékek vizsgálata a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből. Archeometriai Műhely, 2004/1, 40-46.

 

A német partnereknek a projekt tárgykörébe tartozó eddigi publikációi

 

Heinrich Taubald

 

SZILÁGYI et al. 2008 Szilágyi, V.--Taubald, H.--Biró, K.T.--Csengeri, P.--Koós, J. S.--Tóth, M.--Szakmány, Gy. (2008): Bükk pottery - Master craftsmen of the Stone Age. In: Gliozzo (ed.) 2008 37th International Symposium on Archaeometry. Program and Abstracts. Siena, 12-16 May 2008 - Siena Universitá d. Studi de Siena 2008, pp. 192-193.

TAUBALD--BIRÓ 2007 Taubald, H.--T. Biró, K. (2007): Archaeometrical analysis of Neolithic pottery and comparison to potential sources of raw materials in the immediate environment of the settlements' - A first summary of the MÖB-DAAD exchange program. Archeometriai Műhely, 2007 4 / 2, pp. 1-4.

TAUBALD--BIRÓ 2005 Taubald, H.--T. Biró, K. (2005): “Archaeometrical analysis of Neolithic pottery and comparison to potential sources of raw materials in their immediate environment” - Application of new analytical, non-destructive X-ray techniques and Sr isotope measurements. Archeometriai Műhely, 2005 2 / 2, pp. 1-4.

 

Dr. Christoph Berthold

 

 

Judit Zöldföldi

 

Satir M. & Zöldföldi J (2003): Provenance Studies of Pottery and Granite Columns in Troia. In: G.A. Wagner, E. Pernicka & H.P. Uerpmann (eds.): Troia and the Troad, Springer, Berlin. pp.223-233.

 

Zöldföldi J & M Satir (2003): Provenance of white marble building stones in the monuments of the ancient Troia In: G.A. Wagner, E. Pernicka & H.P. Uerpmann (eds.): Troia and the Troad, Springer, Berlin, pp.203-223.

 

Zöldföldi, J., Székely, B., & Franzen, Ch. (2004): Interdisciplinary data base of historically relevant marble material for archaeometric, art historian and restoration use. in Grassegger-Schön, G.  &  Patitz, G. (eds.): Natursteinsanierung Stuttgart 2004, Neue Natursteinsanierungsergebnisse und messtechnische Erfassungen Siegl, München, pp. 79-86.

Zöldföldi J., Pintér, F., Székely B., H. Taubald, T. Biró K., Mráv Zs., Tóth M., M. Satir, Kasztovszky Zs. & Szakmány Gy. (2004): Római márványtöredékek vizsgálata a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből. / Provenance Studies on marble fragments in the Hungarian National Museum. Archeometriai Műhely, 1(1):39-45.

Zöldföldi J, Kasztovszky Zs, Mihály J & Richter S (2004): Honnan származik a lápisz lazuli? Roncsolás mentes eredetvizsgálat prompt gamma aktivációs analízis segítségével. / Where lapis lazuli come from? Non-destructive provenance analysis by PGAA. Archeometriai Műhely, 1(1):16-22.

Zöldföldi, J., Hegedüs, P. & Székely, B. (2008): Interdisciplinary data base of marble for archaeometric, art historian and restoration use. In: Yalcin, Ü., Özbal, H. and Pasamehmetoglu, G.(eds.): Ancient Mining in Turkey and the Eastern Mediterranean. Atilim University, Ankara. 225-251.

 

12.6. Mennyiben segíti elő a projekt a doktorandusz képzést?

 

A programba mind magyar, mind német részről tervezzük PhD hallgatók és egyetemi hallgatók (MSc) bevonását. A programhoz kapcsolódóan archeometriai témájú speciális kollégiumokat / kurzusokat és előadásokat hirdetünk meg.