TÉMAVÁZLAT

  1. INTÉZMÉNY ELTE+MNM
  2. Eötvös Loránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Kőzettan-Geokémiai Tanszék, Budapest www.elte.hu

    Magyar Nemzeti Múzeum, Régészeti Osztály, Budapest www.hnm.hu

  3. CÍM
  4. Őskori kőeszközök felületi mállásának következtében végbemenő ásványos és kémiai átalakulások vizsgálata

  5. BEVEZETÉS
  6. A őskori kőeszközök sokféle kőzettípusból készülhettek. Előfordulnak magmás, metamorf és üledékes kőzetek is. A különféle kőzetek mállási tulajdonságai eltérőek a kőeszköz felületi állapotától és a talajban való betemetődés körülményeitől függően. Ezek a felületi átalakulások befolyásolhatják az eszköz használhatóságát és emellett módosíthatják azokat a tulajdonságokat is, amelyek megfigyelésére az egyes kőzetanyagok azonosításánál, illetve eredetmeghatározásánál szükség van.

  7. CÉLOK ÉS FELADATOK
  8. A munka során olyan kőeszköztípusok vizsgálatára kerül sor, amelyek nyersanyaga helyileg jól lehatárolt, de regionális jelentőségű. Ilyenek a zöldpala, bazalt, szilexit, stb. A régészeti leletek és kísérleti kőeszközök nyersanyagának kőzettani és fizikai tulajdonságait, átalakulási jellegeit tanulmányozzuk üde kőzetpéldányokon. A kőzetek azonosítását és származási helyük meghatározását befolyásoló tényezők, mint a használat, a megjelenés és a minőségbeli változások úgyszintén tárgyát képezik a témakörnek. További cél a kőeszközök restaurálása során alkalmazható “legmegfelelőbb kezelési eljárás” kidolgozása is.

  9. A KUTATÁS MÓDSZERTANA
  10. Őskori kőeszközök ismert és már korábbiakban azonosított nyersanyag lelőhelyeinek megismerése terepbejárással valamint mintavételezéssel. Az őskori eszközöket utánzó kísérleti példányok készítése és lehetséges funkciójuk gyakorlati kipróbálása. A kísérleti úton készült eszközök természetes mállási folyamatainak modellezése során a példányok agresszív környezeti paraméterek között kerülnek tesztelésre, majd a használhatóság újbóli viszgálata történik meg. A kőanyagokban lejátszódó változások különböző elemzési módszerek segítségével történő tanulmányozása és leírása, majd a régészeti leleteken történt vizsgálatok eredményeivel történő összehasonlítása. (Elsősorban roncsolásmentes és kismértékben roncsolásos módszerek alkalmazása a cél.)

  11. FELVÉTELI KÖVETELMÉNYEK

Alapos természettudományos háttérismeretek; földtudományok, ásvány- és kőzettan és/vagy kémia. Őskori régészeti alapismeretek előnyt jelentenek.