TÉMAVÁZLAT

  1. INTÉZMÉNY ELTE+MNM
  2. Eötvös Loránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Kőzettan-Geokémiai Tanszék, Budapest www.elte.hu

    Magyar Nemzeti Múzeum, Régészeti Osztály, Budapest www.hnm.hu

  3. CÍM
  4. Régészeti kerámiák használata során és/vagy felületi mállás következtében végbemenő ásványos és kémiai átalakulások

  5. BEVEZETÉS
  6. Az ásatások során a leggyakrabban előforduló régészeti leletek a kerámiák. A termelő gazdálkodás elterjedése óta a kerámiák széleskörű felhasználása révén hatalmas mennyiségben fordulnak elő a régészeti leletek között, ezáltal ez a leletcsoport igen hasznos segítséget jelent a kormeghatározásban és fontos adatokat szolgáltat az egykori közösségek életviteléről. A cseréptöredékek emellett kivételes művészi szépségükkel is kitűnnek.

  7. CÉLOK ÉS FELADATOK
  8. A kutatás célja az, hogy a kerámialeletekben rejlő információt a lehető legnagyobb mértékben megőrizzék, ami kiásásuktól fogva történő lehető legóvatosabb kezeléssel érhető el. Különös figyelmet kell fordítani az edények használatának rekonstrukciójára, illetve a funkciónak a formával és a nyersanyaggal való kapcsolatára. A felületkezelési módszerek (bevonatok=slip-ek, festékek, berakások/betétek=incrustation, dombordíszítmények=plastic ornaments, stb.) vizsgálata is kiemelt szerepet kap.

  9. A KUTATÁS MÓDSZERTANA
  10. A munka során mind a kerámiát, mind annak környezetét vizsgálni kell, felületi és keresztmetszeti tekintetben is. Szerves kémiai és mikroanalitikai eljárások alkalmazásával vizsgálhatóvá válik a tárgyakon található díszítések anyaga. A felsorolt felületkezelési módszereket modellezve lehetőség nyílik a kísérleti minták valódi régészeti leletekkel való összehasonlítására. A feltételezett használati módokat a kísérleti régészetben alkalmazott megoldások segítségével lehet kipróbálni, ezáltal a kísérlet során tapasztalt jelenségek összevethetőek lesznek a régészeti anyagokon történt vizsgálatok eredményeivel. A vizsgálati folyamat eredményeinek felhasználásával a régészeti kerámiákra alkalmazható “legmegfelelőbb kezelési eljárás” is megtervezhető.

  11. FELVÉTELI KÖVETELMÉNYEK

Alapos természettudományos háttérismeretek; földtudományok, ásvány- és kőzettan és/vagy kémia (szerves és szervetlen), anyagtudományok. A régészeti alapismeretek előnyt jelentenek. A kézművességben való jártasság hasznos lehet.