PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

EPISCON – Európai PhD (Science for Conservation)

 

A kulturális örökség megőrzése számos szakmát átfogó terület, amely szoros együttműködést kíván a restaurátorok, régészek, művészettörténészek, gyűjteményvezetők és a természettudományos szakemberek között. A természettudományok és a mérnöki tudományok fontos szerepet játszanak a konzerválóanyagok, módszerek és stratégiák megfelelő kiválasztásában, de a restaurálással kapcsolatos tudományos kutatásokat gyakran olyan tudósok vezetik, akik eredetileg más területről jöttek.

 

Az Európai Közösség annak érdekében, hogy elősegítse az együttműködést a kulturális örökség területe és a természettudományok között, a Marie Curie program keretén belül beindította az EPISCON (European PhD in Science for Conservation) projektet. Az EPISCON célja az, hogy kifejlessze Európában a kulturális örökségvédelmi szakmérnökök (conservation scientists) első szakképzett nemzedékét. Ezt a célt úgy szeretnék elérni, hogy képzést és kutatási lehetőséget nyújtanak fiatal tudósoknak a kulturális örökségvédelemben használható természettudományok területén.

 

A program keretében az Európai Közösség területén 10 fogadó intézmény (EPISCON partnerek), 16 három éves kutatói ösztöndíjat (fellowship) ajánl fel. Az első szakasz egy intenzív, hat hónapos képzés a Bolognai Egyetem Ravennai Campusán. Itt a résztvevők megismerkednek a kulturális örökség konzerválásának szempontjaival. Ezt követi egy két és fél éves kutatási program a fogadó intézményekben. A képzés minőségét a résztvevő országok kölcsönösen elismerik. Az EPISCON konzorcium összeállított egy 31 tételből álló kutatási téma javaslatot (research proposal titles), melyből 16-ot fognak megvalósítani a kiválasztott ösztöndíjas kutatók.

 

Az ösztöndíj fedezi a szállást, ellátást, a költözés, utazás és kutatás költségeit az EU szabványok szerint. Az ösztöndíjasok saját országukban nem élvezhetik a támogatást, csak egy másik ország fogadó intézményében.

 

A kutatói ösztöndíjak kezdő időpontja 2006. szeptember 4.

A pályázat beadásának határideje 2006. április 14.

 

A programról és a pályázás feltételeiről részletes tájékoztató:

 

http://www.episcon.scienze.unibo.it/episcon

episcon.project@unibo.it

 

A magyarországi fogadó intézményekben:

 

Általános kérdések: Kissné Bendefy Márta (Magyar Nemzeti Múzeum) kissmart@freemail.hu

Szakmai kérdések: T. Bíró Katalin (Magyar Nemzeti Múzeum) tbk@ace.hu, Szakmány György (ELTE Kőzettani és Geokémiai Tanszék) gyorgy.szakmany@geology.elte.hu, Józsa Sándor (ELTE Kőzettani és Geokémiai Tanszék) sandor.jozsa@geology.elte.hu

PhD képzéssel kapcsolatos kérdések: Szakmány György (ELTE Kőzettani és Geokémiai Tanszék) gyorgy.szakmany@geology.elte.hu