Az ICOM MNB küldetésnyilatkozata

 

A Magyar Nemzeti Bizottság 2015-ben választott új elnöksége a magyarországi szervezet működésének újragondolását tűzte ki első feladatául, s az elnökség 2015-2018 közötti időszakra kijelölt céljait a következőkben fogalmazza meg:

  1. Az ICOM MNB, mint nemzetközi, szakmai civil szervezet elsősorban a tagság szervezete, s mint a magyar múzeumi világ nemzetközi szervezete fontosnak tartja a magyar muzeológusok hozzáférését a nemzetközi múzeumi élet eredményeihez, és a magyar múzeumi élet eredményeinek nemzetközi megismertetését.

 

  1. Az ICOM MNB célja a taglétszám növekedése, a magyar múzeumi élet minden korosztályának erőteljesebb bekapcsolódása.
  1. Az elnökség munkája során törekszik arra, hogy a fővárosi központ nemzetközi kezdeményezőkészségének megőrzése mellett az ország más régiói is intenzíven és intézményi keretek között is bekapcsolódjanak az ICOM MNB munkájába.

 

  1. Az ICOM MNB törekszik arra, hogy a magyar múzeumi világ egészét szolgálja, hogy a múzeumokban különböző végzettségekkel és beosztásokban dolgozó (restaurátor, műtárgyvédelem, informatikus, múzeumpedagógus, etc.) kollégák is minél nagyobb számban vegyenek részt ICOM rendezvényeken, érezzék sajátjukénak az ICOM tevékenységét.
  1. AZ ICOM MNB elnöksége támogatja a társadalmilag releváns és fontos tevékenységet megfogalmazó és betöltő múzeumi kezdeményezéseket.

 

  1. Az ICOM MNB minél szorosabbra akarja fűzni kapcsolatait a régiós országok ICOM szervezeteivel a Baltikumtól a Balkánig, hiszen hasonló tendenciák jellemzik az egyes országok múzeumi világának átalakulását. Ennek érdekében ki kell alakítani a rendszeres együttműködés intézményi s gyakorlati formáit.

A fenti célok elérése érdekében az ICOM MNB az alábbi Küldetésnyilatkozatot fogalmazta meg.

Az ICOM MNB úgy ítéli meg, hogy a nemzetközi térben egyre fontosabbnak látszik a régió sajátosságaira figyelmet fordító feladatkijelölés. Célunk, hogy olyan kapcsolódási pontokat, virtuális és személyes találkozási alkalmakat és fórumokat hozzunk létre, amelyek hozzásegítik a hazai múzeumi szakembereket a nemzetközi múzeumi hálózatokba való bekapcsolódáshoz, hogy releváns példák közvetlen megismeréséhez és a közvetlen tapasztalatcseréhez juttathassuk őket. A közelmúltban egyre több magyar múzeum követi figyelemmel a kortárs muzeológia nemzetközi gyakorlatát, esetenként mintaként szolgáló gyakorlatot valósítanak meg (több intézményben is kiváló, példaadó szakmai tevékenység folyik többek között a gyűjteményezés, a kiállítások, a múzeumpedagógia területén), valamint részt vesznek a nemzetközi műtárgymozgásban.

Az ICOM MNB ezen belül a múzeumok társadalmi szerepvállalását jelöli ki a hároméves ciklus elsődleges témájául. Úgy véljük, a múzeumnak, mint a köznapitól elkülönülő, valós és szimbolikus térnek, emlékezethelynek döntő szerepe van az identitás különböző szintjeinek és formáinak kialakításában.  A múzeum hidat képez a múlt és a jövő reprezentációi között.  Az identitás építésében rendelkezésre álló eszközök között fontosnak tartjuk olyan különböző társadalmi jelenségek bemutatását felvállaló kiállítások rendezését, illetve múzeumi projektek megvalósítását, amelyek növelik a látogatók nyitottságát az egyetemes emberi kultúra különböző szegmensei iránt.

Az ICOM MNB a hazai műtárgyállomány megőrzésének és fenntartásának a változó feltételek, átalakuló intézményi struktúrák mellett egyre nehezedő, bonyolultabbá váló feladatát a speciális múzeumi szakmák és tudományos közösségek összekapcsolásával segíti, különös gondot fordítva a közép-kelet-európai régióra. Ugyanilyen fontosnak gondoljuk a párbeszédet a hazai múzeumi világ munkatársai között, különös tekintettel az ország különböző régiói közötti együttműködés előmozdítására. A mobilitás növekedésével a vidéki múzeumok egyre jelentősebb szakértelemmel, látványos kiállításokkal, gyarapodó látogatószámmal jelennek meg a kulturális turizmus kínálatában, az ICOM MNB regionális jelenlétével, és ezen programok támogatásával országos együttműködések kialakítását szorgalmazza. A múzeumok, kiállítóhelyek (emlékházak, tájházak) sok helyütt lokális kulturális centrummá váltak, eseményhelyszínné, amit a hétköznapokban egyre gyakrabban használ a civil társadalom. A folyamatot tovább kell erősíteni, hogy bárki lakóhelyétől függetlenül hozzáférhessen a múzeumokban őrzött és artikulált tudáshoz. Ennek a törekvésnek a sikerét jelzi, hogy jelentős elmozdulás tapasztalható a múzeumi megismerés, tudásátadás felé a közoktatásban, hiszen olyan generációk nőttek fel, amelyeknek a múzeum az élményszerűséget, az ismeretszerzés hiteles helyszínét jelenti.

Az ICOM MNB fontosnak tartja a múzeumok sok évtizedes tapasztalatán nyugvó szakmai érvek artikulálását a közélet számára.

A fenti folyamatok erős szakmai-társadalmi vita tárgyai mindenütt a világon. A hazai helyzetet a folyamatok követésének és értelmezésének, a tudományos módszerrel gyűjtött adatoknak, látogatói vizsgálatoknak hiánya jellemzi, ami megnehezíti a tisztán látást.  Az ICOM MNB feladata ezért az is, hogy helyszínt és alkalmat biztosítson bemutatásukhoz, az eszmecseréhez, és lehetőséget nyújtson azoknak a szakembereknek, akik aktívan kívánnak részt venni, véleményt nyilvánítani a múzeumi világ történéseiről.

 

 

ICOM-MNB Elnökség

Az elnökség tagjainak névsora

tovább english

Gyakran ismételt kérdések

Válaszokat találhat a felénk leggyakrabban feltett kérdéseken között az önt érdkelő témákban

tovább

ICOM-MAGYAR NEMZETI BIZOTTSÁG TITKÁRSÁGA

1014, BUDAPEST, Szent György tér 2 Telefon: +36-1-4878-893