European Textile Network
Az EU Culture 2000 - Education and Culture keretprogram European Textile Routes projektjéről

A hannoveri székhelyű European Textile Network (ETN Secretariat), azaz Európai Textil Hálózat civil egyesület és a Textile Forum Service kiadó tulajdonosa Beatrijs Sterk volt a European Textile Routes c. program fő koordinátora, melynek magyar partnere a budapesti székhelyű ARCHAEOCOMP Egyesület volt.

A European Textile Routes programnak tízenkét ország a résztvevője: Spanyolország (Katalónia), Olaszország (Toszkána), Németország, mint EU tagok, valamint Magyarország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Észtország, Lettország, Litvánia társult tagok és Szerbia, Grúzia - EU-n kívüli országok.

A program egy éves futamidejű volt és 2003. júniusában fejeződött be.

Eredményeként tíz magyarországi textillel, textilipari örökséggel kapcsolatos helyszínt kapcsoltunk be az European Textile Network elektronikus adatbázisába és Website-jába, amely az európai textilipari kulturális örökséggel foglalkozó adatbázis és evvel kapcsolatos internetes szolgáltatás: http://www.etn-net.org/routes

A magyarországi textil utakról

A program keretein belül részben olyan gyűjteményeket (múzeumokat) mutatunk be, amelyeknek épülete maga is textilipari kulturális örökség (védett műemlék épület).

Ezek a következők: a Textil Alapítvány Textil és Textilruházati Ipartörténeti Múzeuma (a híres Budai Goldberger Gyár épületének egyik része) – röviden óbudai Textilmúzeum -, valamint szintén az alapítvány kezelésében lévő Pápai Kékfestő Múzeum (az egykori Kluge Kékfestő Műhely)

A másik részét azok a nagyhírű múzeumi gyűjtemények képezik, amelyek történelmi és néprajzi textileket őriznek: mint a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Néprajzi Múzeum és az Iparművészeti Múzeum textilgyűjteménye.

A Magyar Nemzeti Múzeum őrzi és állandó kiállításán mutatja be a legértékesebb és legrégebbi magyar textíliát, Szent István király koronázási palástját (997-1038), amelyet Gizella királyné himezett és a veszprémvölgyi apácák segítségével alakítottak koronázó palásttá egy korabeli miseruhából.

A történeti textilek restaurálása és konzerválása szintén a Magyar Nemzeti Múzeum egyik részlegében folyik: az Egyetemi Tárgyrestaurátor Képzés keretében, amelyet közösen végeznek a Magyar Képzőművészeti Egyetem Restaurátorképző Intézetével.

A Néprajzi Múzeum Textilgyűjteménye nemcsak a magyar néprajzi extileket, hanem keleti, dél-amerikai és észak afrikai szönyegeket és egyéb textíliákat gondozza és mutatja be folyamatosan kiállításain.

Külön kiemelendő az Iparművészeti Múzeum,azon belül nagy súlyt fektettünk a reneszánsz és barokk úrihimzésekre, amely egy kedvenc területe az európai szakmai egyesületeknek.

A magyarországi nagyobb közösségek és kisebbségek textilipari örökségét őrzi a debreceni Déri Múzeum, a vásárosnaményi Beregi Múzeum, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum.

S hogy a művészetnek is megadjuk, ami jár, unikum az eirópai művészet történetében a gödöllői szövőműhely, ezért szerepel a programban a Nagy Sándor ház és a gödöllői Városi Múzeum, ahol a textíliákat örzik és kiállítják.

A jelenleg lezárt program tájékoztató füzeteit és az összes helyszínt tartalmazó CD-t az érdeklődők a magyar Textile Contact Point-on, az óbudai Textilmúzeumban találhatják meg. Mind a füzet, mind a kis leporelló három nyelvű: angol, francia és német.

Tervezzük minden ország anyanyelvén való oldalak megjelenését – ha erre a jövőben a program folytatása lehetőséget ad.

Marton Erzsébet

Kulturális Örökségvédelmi Hivatal

Erzsebet.marton@koh.hu

ARCHAEOCOMP

marton@ace.hu