Múzeumok az Európai Unióban
Európai Bizottság Oktatási és Kulturális Főigazgatósága Kultúra 2000 című, 2000. és 2006. között futó keretprogramjáról

A “Kultúra 2000” program

A Kultúra 2000 keretprogram (2000-2006) az Európai Unió egyetlen kultúrát támogató kezdeményezése. Célja egy közös európai kulturális térség kialakítása, amely elősegíti az európai népek egymás iránti toleranciáját, kölcsönös megismerését.

Az Európai Unió támogatása a határokon átnyúló, közös vonásokra összpontosító, a cserén és együttműködésen alapuló kezdeményezéseket részesíti előnyben, amelyek

A 2000-2004-ig, azaz öt évre elfogadott koncepció szellemében a Bizottság évről-évre pályázatot ír ki, amelyben meghatározza az elkövetkezendő év konkrét prioritásait, támogatandó területeit. A 2004. évre szóló pályázati kiírás 2003. augusztus 19-én jelent meg.

Bár a keretprogramot eredetileg 2004-ig szólóra tervezték, az Európai Unió Tanácsa a görög elnökség működése alatt (2003. első félévében) a keretprogramot 2006-ig meghosszabbította, 69,5 millió euró plusz forrás bevonása mellett.

 

A 2004. évi pályázati kiírás – fókuszban a kulturális örökség

Az Európai Unió Bizottsága 2003. augusztus 19-én meghirdette a Kultúra 2000 keretprogram 2004. évi pályázati kiírását. A 167 millió euró összköltségvetésű ötéves program 2004-ben több mint 28 millió euróval (mintegy 7,5 milliárd forint) támogathatja a legkülönfélébb kulturális pályázatokat szerte Európában.

A benyújtandó projektekkel szemben támasztott leglényegesebb elvárás, hogy ne egy nemzethez kapcsolódóak legyenek, hanem a támogatandó tevékenységek európai dimenzióval rendelkezzenek. Ennek gyakorlati megvalósítása területektől függően legalább 3-5 ország társszervezőinek kötelező bevonásával lehetséges. Ezen túlmenően a Társult Országok, így Magyarország pályázóitól elvárt, hogy a partnereik közül legalább egy az Európai Unió tagállamai közül kerüljön ki.

Pályázni rövid (egy éven belül megvalósuló) és hosszú távú (két-, hároméves) nemzetközi kulturális együttműködések támogatására lehet. Magánszemélyek kivételével a kulturális élet bármely szereplője pályázhat.

Pályázat a kulturális élet szinte valamennyi területéről benyújtható (kivéve az audiovizuális területet és az iskolai rendszerű ok-tatást), de 2004-ban a kulturális örökség területe elsőbbséget élvez. E felhívás során ez a terület magában foglalja az ingó örökséget, az épített örökséget, az immateriális örökséget, a történelmi archívumokat/levéltárakat és könyvtárakat, a régészeti örökséget, a víz alatti örökséget, a kulturális helyszíneket és kultúrtájakat. A vizuális művészet, az előadóművészet, a könyvek, olvasáskultúra és műfordítás szintén támogatott terület.

Az egyes kiválasztott projektek pénzügyi támogatása területektől függően többnyire 50.000 és 300.000 euró között lesz, valamint nem haladhatja meg az egyes projektek összköltségvetésének 50-60%-át. A fennmaradó részt a pályázónak magának kell előteremtenie.

Dr. Harsányi László, a Nemzeti Kulturális Alapprogram elnökének bejelentése szerint a szükséges önrész fedezésére idén is lehetőség nyílik támogatás igénylésére az NKA-tól. Ennek részleteiről a magyar nyelvű kiírás 22. oldalán olvashatnak.

A pályázatok beadási határideje 2003. október 30. a rövid távú, 2003. november 14. a hosszú távú projektek esetében.

Magyarország és a Kultúra 2000

Az Európai Unió közösségi programjai az Unió 15 tagállama (Ausztria, Belgium, Dánia, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország) közötti együttműködést szakmailag és pénzügyileg előmozdító támogatási lehetőségek. A programokban az európai nem EU országok, így Magyarország részvételéhez is külön eljárásra van szükség. Ennek utolsó szakasza egyrészt az Európai Unió Tanácsa és az Európai Közösségek Bizottsága tagjaiból, másrészt a magyar Kormány tagjaiból álló Társulási Tanács (TT) határozatának meghozatala, amely a magyar részvétel konkrét feltételeit és módozatait önti végső formába. E döntést minden egyes közösségi programban való részvételünkről külön-külön hozzák, nélküle az adott programban való részvétel nem lehetséges.

A Kultúra 2000 keretprogram a kedvező lefolyású diplomáciai tárgyalások eredményeként a Társult Országok közül elsőként Magyarország számára nyílhatott meg. A programban 2003-tól a 15 EU-tagállam és a 3 EFTA-ország (Norvégia, Liechtenstein, Izland) mellett részt vehet a 10 társult ország (Bulgária, Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia), valamint Ciprus és Málta is.

Hazánk részvételét a Kultúra 2000 keretprogramban a Társulási Tanács 3/2001. számú határozata teszi lehetővé, amelyet a Kormány 132/2001. (VII. 18.) számú rendeletében hirdetett ki.

A TT határozatának értelmében a magyar intézmények és szervezetek pályázatai benyújtásának, elbírálásának és kiválasztásának szabályai azonosak a Közösség intézményeire vonatkozó szabályokkal. Egyetlen megkötés, hogy a program közösségi jellegének biztosítása érdekében a megvalósítandó projektbe legalább egy partnert bevonjanak az EU valamelyik tagállamából.

A pályázatban való azonos magyar részvétel része, hogy a Bizottság magyar szakértőket is felkér, amikor a pályázatok elbírálására független szakértőket nevez ki, illetve Magyarország képviselői megfigyelőként részt vesznek a Kultúra 2000-rel kapcsolatos operatív döntéseket meghozó Irányító Bizottságban.

A programban történő részvétel érdekében Magyarország minden évben hozzájárulást fizet az Európai Unió általános költségvetéséhez, ennek éves összege 488 ezer euró, amelyből 214 ezer euró kifizetésének forrásául a Magyar Nemzeti PHARE Program szolgál.

A TT határozata rendelkezik továbbá a KultúrPont Iroda működtetéséről.

A KultúrPont Iroda

2000. tavaszán kezdte meg működését a 30 országot felölelő információs hálózat magyar tagja, a KultúrPont Iroda. Célja ellátni a magyar kulturális szervezeteket a Kultúra 2000 keretprogramban való részvételhez szükséges információkkal. Telefonos és személyes ügyfélszolgálat, kéthetente megjelenő elektronikus hírlevél, rendszeresen frissített internetes honlap áll az érdeklődők rendelkezésére. Az iroda információi jelenleg kb. 3500 kulturális szervezethez jutnak el rendszeresen.

Az iroda munkatársai rendszeresen tartanak előadásokat az Európai Unió és a kultúra kapcsolatáról konferenciákon, szakmai és lakossági fórumokon, egyetemek, főiskolák szemináriumain.

Újdonság a szolgáltatások körében az iroda két, kulturális szakemberek számára kidolgozott, akkreditált kurzusa.

œ

A pályázati kiírás teljes szövege, a pályázati űrlap és az egyéb kapcsolatos információ letölthető az KultúrPont Iroda internetes honlapjáról, kérhető postán, vagy átvehető mágneslemezen az Iroda címén.

 

 


1075 Budapest, Kazinczy u. 24-26.

telefon: 413-7565 fax: 413-7574

www.kulturpont.hu

info@kulturpont.hu

A KultúrPont Iroda az Európai Unió Kultúra 2000 programjának hivatalos magyarországi koordinátora,

működésének támogatói az Európai Bizottság Oktatási és Kulturális Főigazgatósága és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma.