Geológia

A szentgáli Tűzköveshegy geológiai megismerése

A szentgáli Tűzköveshegy és környékének földtani megismerését a legfrissebb földtani térképezés eredményeit összefoglaló Mészáros József (1980) munkája alapján ismertetjük.
A szentgáli térképlap területe mai gazdaságföldtani szempontból is figyelemre méltó; területén ipari jelentőségű mangánérc, bauxit és barnakőszén lelőhelyek vannak. Földtani szempontból a Déli Bakony kulcsfontosságú része ez a terület; érdekessége, hogy a felső-triász fődolomittól a negyedidőszaki képződményekig viszonylag jó feltárásokban megtalálhatók a rétegek. A számunkra különlegesen fontos jura időszaki képződmények a szentgáli térképlap közepén ÉK-DNy-i irányban húzódnak.
A földtani felépítésben bonyolult és kulcsfontosságú jura terület térképezésében kiemelkedő szerepet játszott ifjabb Noszky Jenő, akinek tanulmányai ma is irányadóak. Az 1941-42-es jelentésében közölt Szentgál-tűzköveshegyi rétegsor jura alapszelvénynek tekinthető, amely a nagy földtani összefoglalókban is szerepel. A szentgáli térképlap területéről Böck J. terepi megfigyeléseinek figyelembe vételével Winkler B. szerkesztette az első részletesebb, 1:144 000 méretarányú földtani térképet.


Tartalom * Krónika * Cikkek * Képek