A bánya kapcsolata a telepekkel

Hozzáférés, kitermelés, területvédelem

Még a bányászat korának meghatározásánál is nehezebb feladat felmérni az "őskori bányajog" kérdéseit. Kihez tartozott a bánya? Voltak-e a területen, vagy annak közelében élőembereknek bizonyos előjogai a kitermelést illetően? Hogyan, mikor és kik bányásztak - bányászhattak,és milyen feltételek mellett?

Ezekre a kérdésekre a régészet csak korlátozott érvényű válaszokat tud adni. Valószínűnek tűnik, hogy a bányahelyeket a környék lakói ismerték elsősorban, és ők is termelték ki a nyersanyagot. A paraszti közösségek életében ezt az idő- és munkaigényes, nagy anyagismeretet és technikai tudást igénylő feladatot be kellett illeszteni az éves munkafolyamatok közé.

A felszín láthatósági viszonyai és a bányászat feltételezett módszere (vízzel vagy más nedvességgel duzzasztott fa ék kifagyasztása, hevítése) és a tavaszi munkák kezdete egyaránt arra utal, hogy a legkedvezőbb időszak a bányászatra és a nyersanyag begyűjtő expediciókra tél végén - koratavasszal, közvetlen hóolvadás után lehetett.

A késő neolitikum végén a Tűzköveshegy környékének betelepülése minden bizonnyal a bányahelyek intenzívebb kihasználásával, esetleg védelmével magyarázható.


Tartalom * Krónika * Cikkek * Képek