Elterjedés és kereskedelem

Proveniencia vizsgálatok

A régészetilelőhelyeken előkerült leletanyag, szakszerű feltárás mellett, térben és időben pontosan rögzített információt szolgáltat az egykor élt emberek mindennapjairól.
A leletek egy része ezt az információt további adatokkal egészítheti ki. A feltárt leletanyag származási helyeugyanis,szerencsésesetben meghatározható. Ilyen szerencsés leletcsoport általában a kőeszközök, ékszerként használt ásványok és ősmaradványok vagy egzotikus állatok, növények és ezeknek részei.
A származási hely azonosításának, azonosíthatóságának feltétele, hogy a forrást kielégítően ismerjük és el tudjuk különíteni más, szóba jövő származási helyektől.
A források azonosítását, vizsgálatát, illetve a régészeti anyagbana tárgyak származási hely szempontjábóltörténő meghatározásátnevezzük összefoglalóan proveniencia vizsgálatoknak. A kőeszközök proveniencia vizsgálatát Magyarországon, illetve a Kárpát-medencében egy speciális kőeszköz nyersanyag összehasonlító gyűjtemény, a Magyar Nemzeti Múzeum Litotéka gyűjteménye alapozta meg. Ennek a rendszeresen gyűjtött és részletesen bevizsgált gyűjteménynek segítségével tudjuk meghatározni a régészeti lelőhelyeken előkerült kőeszközök származási helyét.
A szentgáli nyersanyag elterjedését is ennek alapján határoztuk meg.


Tartalom * Krónika * Cikkek * Képek