Természettudományi muzeológiai kutatások a Somogy Megyei Múzeumban
Ábrahám Levente
Somogy Megyei Múzeumok Igazgatósága, Kaposvár
A Somogy Megyei Múzeumban 1953-tól folyik természettudományi kutatás, ámbár 1960 és 1980 között nem dolgozott szakirányú végzettségű muzeológus az intézményben. A tudományos feltárás azonban 1985-tól a természettudományi osztály megalapításával új lendületet kapott.
A természettudományi osztály feladata: Somogy megyei természettudományi anyagok gyűjtése, állagmegóvása, tudományos feldolgozása és népszerűsítő bemutatása.
Ma több kisebb gyűjteményi egységgel rendelkezünk. Földtani gyűjteményünkben kb. 400 db kőzetet, ásványt és ősmaradványt őrzünk, amelyből önálló kiállítás a Marcali Helytörténeti Múzeumban látható. A természettudományi gyűjtemény legnagyobb részét növénytani és állattani anyagok teszik ki. A herbáriumban Somogy megyét reprezentáló kb. 4200 lap haraszt és virágos növény található.
Több állatcsoportban őrzünk - elsősorban a helyi faunát bemutató - anyagokat. A Gastropoda gyűjtemény Tolna és Somogy megyéből származik és mintegy 35 ezer példányból áll. A rovarok számos csoportjában rendelkezünk kisebb, a regionális faunát bemutató anyaggal, pl.: Odonata (500 db), Hymenoptera (5500 db), Diptera (3000 db), Coleoptera (10 ezer db). A leggazdagabb entomológiai gyűjteményeink: Lepidoptera gyűjtemény (50 ezer db), melyek anyaga Kárpát-medencei lelőhelyekről származik és a Neuropteroidea gyűjtemény (70 ezer db), amely a Kárpát-medence és Eurázsia számos pontjáról való.
A Vertebrata gyűjtemény darabszámát tekintve a többihez képest nem jelentős, mintegy 500 db. Ezek nagyobb része madár, kisebb része kétéltű, hüllő, hal és emlős. Gyűjteményeink napjainkban nagyon intenzíven fejlődnek, amelyet elsősorban a természetvédelem által finanszírozott különféle kutatóprogramok tesznek lehetővé. Tudományos kutatásokat botanikai, növénytársulástani, vegetációtérképezési, valamint Neuroptera és Lepidoptera fauna taxonómiai, faunisztikai, ökológiai és állatföldrajzi vizsgálatában végzünk, alkalmazott kutatásokat természetvédelemmel kapcsolatos témákban folytatunk.
Kutatómunkánk során eddig elsősorban természetvédelmi területek vizsgálatára került sor, így felmértük a Barcsi Borókás, a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet és részben a Zselic Tájvédelmi Körzet növény- és állatvilágát. Jelenleg a Duna-Dráva Nemzeti Park és Látrány puszta Természetvédelmi Terület felmérésén dolgozunk. Tudományos eredményeinket külföldi, országos és regionális kiadványokban publikáltuk. Somogy megyéről 1985 óta 175 db cikk jelent meg a regionális kiadványokban (Somogyi Múzeumok Közleményei, a Barcsi Borókás élővilága I.-IV., a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet élővilága és a Dráva mente állatvilága I.-II.
A közeljövőben szeretnénk összeállítani és önálló tanulmánykötetként kiadni Somogy megye faunajegyzékét. Tudományos munkánk népszerűsítő bemutatását „Természeti örökségünk” című állandó kiállítás mutatja be Kaposvárott.