J. C. Müller kéziratos térképei

Deák Antal András

Duna Múzeum, Esztergom

Az 1699-ben megkötött Karlócai Békével befejeződött az 1683-1699 közötti török-osztrák háború. Ezt követően, a szerződő felek részéről bizottságokat állítottak fel, akik a helyszínen jelölték ki a több, mint 800 km hosszú határszakaszt.
Az osztrák bizottság vezetője Luigi Ferdinando Marsigli volt. Szolgálatában és útmutatása szerint ez idő alatt (1699 - 1701) J. C. Müller számos térképet rajzolt, többségüket Marsigli jelentéseiben felvázolt problémák illusztrálására. A császár és a Haditanács így Bécsben is nyomon követhette a tárgyalások alakulását. A figyelemreméltóan részletes anonim térképek feliratában a tárgyalások során felmerült problémákról gyakran bőséges tájékoztatást is kapunk.

Müller 39 szelvényből álló térképe [1]

Müller leghíresebb határtérképe, mely az Erdélytől az Adriai tengerig húzódó teljes határsávot mutatja, egy összesítő lapból, és 39, pontosabban 41 szelvényből áll. Müller leveleiben 41 szelvényről beszél, míg a szakirodalom következetesen 39-et emleget. Ez abban leli magyarázatát, hogy a két utolsó lap - a 40. és 41. szelvény - nem tipikusan szelvényrajz, bár szorosan a térképhez tartoznak, sőt a térkép rendeltetéséből adódóan különös jelentőségűek. Rajtuk ugyanis 91 miniatűr határjel-helyszínrajzot számozottan tüntetett fel Müller. A számok visszautalnak a szelvényeken ugyanezen számokkal megjelölt határhalmokra, oszlopokra vagy a két császár jeleivel megjelölt fákra. Ezek alapján a határokra felügyelő tisztek beazonosíthatták, hol vannak vagy hol kellene lenniük a határjeleknek.


1. kép: Határjelek
Határjelek helyszínrajza

A térkép előtörténetét és sorsát illetően több bizonytalanság van a szakirodalomban. Az eddig is ismeretes volt, hogy Müller készítette. Azt azonban már nem tudtuk, hogy nem a császár vagy Savoyai Jenő, hanem Marsigli megbízására rajzolta. Továbbá keletkezésének helyét és időpontját illetően is tévedésben voltunk. A kérdés tisztázásához Marsigli és Müller levelezésének és végrendeletének megismerése segített. A levelekből nyilvánvalóvá vált, hogy 1702-1703 között rajzolta Nürnbergben. A kérdéssel egy korábbi tanulmányomban bővebben foglalkozom.[2]
Arra a kérdésre azonban, hogy kinek rajzolta a térképet Müller, és hogy miként került az Bécsbe, a levelekben nem találtam választ. A rejtélyt Marsigli 1710. február 3-án kelt végrendelete oldotta meg. Ebben ő arra kéri a Bolognai Egyetem elöljáróit, hogy a J.C. Müller által rajzolt határszelvény térképeket küldjék el az osztrák császárnak Bécsbe. [3] Az igaz ugyan - mondja -, hogy saját költségén, önmaga számára készíttette őket annak idején, de úgy érzi, ez az egész kereszténység számára fontos információkat tartalmazó dokumentum a határok őrzőjénél van a legjobb helyen. Ugyanakkor ezzel a gesztussal szeretné a császárnak azt is tudtára adni, hogy nincs benne neheztelés iránta azért, mert Breisach vára feladása miatt megvonta tőle kegyét. A még 1710-ben megírt végrendeletet 1731. augusztus 11.-én olvasták fel az egyetemi tanács előtt. A tanács tagjai úgy határoztak, hogy teljesítik a végrendelkező kívánságát, de előbb pontos másolatot készítenek a térképről. Ez csak részben történt meg: az összefoglaló térkép elkészült, de a szelvények nem. Az iratokból ezen túlmenően az is kiderült, hogy mikor és milyen úton került Müllernek ez az egyik legszebb térképe Bécsbe: Marsigli végrendeletének értelmében 1732-ben a Bolognai Egyetem szenátusa elküldte azt a velencei császári követnek. A követ a térképet 1732. október 28-án vette át. Ma a Bécsi Nemzeti Könyvtárban őrzik. Az a tény, hogy ilyen diplomáciai közvetítéssel került Bécsbe, talán magyarázatul szolgálhat arra is, hogy miért ide, és nem a Hadi Levéltárba került, amikor elsősorban ezen utóbbit illette volna. Ott ma annak csak korabeli hű másolatát találhatjuk.[4]


2. kép:
A híres határtérkép egyik lapja

Müller ismert anonim határtérképei [5]

A bécsi Állami Levéltárban 13 határtérképet őriznek, valamennyi latin nyelvű kéziratos megjegyzésekkel, többségében L. F. Marsigli által szignálva és lepecsételve. Ezeket közvetlenül a Karlócai Béke után készítették, majd csatolták Marsigli jelentéseihez, amiket a császárnak címezve küldött a határkijelölés alkalmával. Térképésze J. C. Müller volt, aki részben saját, részben pedig segédkező hadmérnök társainak felmérési adatai alapján készítette el név nélkül a jelentésekben foglaltak illusztrálására, vagy a mindkét fél által elfogadott határvonal rögzítésére térképeit. Többségükről - levéltári kutatás és stílusjegyek alapján - bizton állíthatjuk, hogy Müller kezétől származtak. Ezek közül választottam ki egyet annak illusztrálására, hogy mennyire beszédesek ezek a mappák. A felirat jól érzékelteti, milyen fontos diplomáciai szerepet szánt Marsigli ezeknek a térképeknek.
(Címe:) Földrajzi térkép, az Unna folyó vonalával a két birodalom között[6]
(Felirata:) A határ egy részét kölcsönösen elfogadtuk, másik része még vitatott. Sárga kört rajzoltunk a vitatott terület köré, amely Novi felett helyezkedik el. Álláspontunk a lakosság egyöntetű óhaján alapul, a területet viszont a törökök követelik akik arra hivatkoznak, hogy a békeszerződés értelmében ez nekik járt, mert a terület, Ó-Novival együtt, a háború előtt a Török Birodalomhoz tartozott.

Mivel a területet Új-Novi igényli, amelyet ágyúkkal és helyőrséggel erősítettek meg, a kérdést nyitva tartjuk, és folytatjuk a munkát, melynek során jelzéseket helyezünk el a Clina folyó irányában és az Una folyó - Simon Hegy közötti síkot, a fenti késlekedés miatt, egy ideig még üresen hagyjuk.
(Lenn, jobb oldalon:) Tanúsítom, hogy a jelen térképet a dolgok természetes állapota szerint vettük fel: Luigi Ferdinando Marsigli

Ajándék a Karlócai Békeszerződés évfordulójára (1699 - 1999)

A bécsi Állami Levéltárban további térképek is vannak, amelyeket Müller rajzolt, de nem szignált. Ezeket a határ menti táborokban, a helyszínen készítette a tárgyalások különféle stádiumában, és kerültek Marsigli jelentéseivel együtt Bécsbe, ahol azok később állítólag elvesztek.
Sokáig sikertelenül kerestem ezeket a dokumentumokat, és csak az elmúlt évben akadtam rájuk baráti segítséggel. A csaknem négyezer oldalnyi jelentés (!) és a hozzájuk csatolt térképek szoros szimbiózisban élnek: egymást értelmezik. Jó példa erre Marsiglinak a török utáni Magyarország kereskedelmi lehetőségeit tárgyaló tanulmánya és az azt szemléltető térkép (Mappa Mercantilis)[7] Ezeket a császár külön parancsára készítette illetve készíttette Marsigli.


3. kép: Mappa Mercantilis
Magyarország legkorábbi kereskedelmi térképe

Több szempontból is egyedülálló ez a térkép:
1. Először vázolja fel Magyarország lehetséges kereskedelmi útvonalait, kapcsolatait.
2. Rajta található a Dunakanyarnak és egyáltalán a Duna magyarországi szakaszának legkorábbi helyes és pontosan datálható térképe (1699. október 16.)
3. Ez az első térkép, amely Magyarország területén árvédelmi töltést jelöl.
4. A világ első tematikus kereskedelmi térképe.

A tanulmányban, amelynek illusztrálására Müller a térképet megrajzolta, Marsigli négy fejezetben vázolja fel az ország és a birodalom kereskedelmi lehetőségeit, illetve tennivalóit. Címe: Allgemeiner Discurs über den Traffico


4.kép: Mappa postalis
Magyarország első postatérképe

Hasonló funkciót kapott egy tanulmány mellékleteként Magyarország eddig ismert legkorábbi posta-térképe. Bemutatja az újonnan felszabadított területek Béccsel és Budával való postai összeköttetéseinek lehetőségeit (1700. május 8.).[8]

Ezek a térképek előzményei és előkészítői egyebek között Luigi Ferdinando Marsigli kiváló Duna-térképének (Mappa Generalis), hidrográfiai térképének (Mappa Potamographica) és Johann Christoph Müller nevezetes Magyarország-térképének.
A háromszáz év múltával fellelt határjelentések - Marsigli szavaival információk - és a köztük megbúvó térképek szép ajándék a tudománynak, különösen pedig a 150 éves török megszállásnak véget vető Karlócai Béke évfordulóját ünneplő Magyarországnak.

 



[1] Bécs, ÖstA KA, B IX C 634

[2] IMCOs Journal Spring 1998; Issue No.72.pp.19-27.

[3] Archivio di Stato, Bologna, Assunteria di Istituto, Diversorum B. n. 7. fasc. 3.

[4] Bécs, ÖStA KA, B IX c 634

[5] Bécs, ÖStA KA, B IC c 829-7; B IX c 829-3; B IX c 790/800; B IX c 830; B IX c 829/8; B IX c 829/6; B IX c 829/1; B IX a 764-800; B IX c 829/4; BIX c 832; B IX c 829/2

[6] Bécs, ÖStA KA, B IX c 829/3

[7] Bécs; ÖStA KA HKR Akten, 1701 BLG Juli/42. Relation 10. melléklete (50 x 72 cm)

[8] Bécs, ÖstA KA HKR Akten, Relation 17. (26 x 32 cm)