Válogatás és minőség a könyvtári beszerzésekben, különös tekintettel az elektronikus információ forrásokra
Lester Ray
Természettudományi Múzeum, London, Nagy-Britannia
E-mail: r.lester@nhm.ac.uk
A Londoni Természettudományi Múzeum elsősorban a „természet világa” kutatási eredményeinek közzétételével foglalkozik, amelyet a Múzeum a következőképpen határoz meg:
„A Föld és annak planetáris környezete, az ezt alkotó ásványi anyagok és élő szervezetek (beleértve az emberit is): mind a ma élő, mind a már kihalt fajok; az ember perspektívái és kölcsönhatásai mind az élő, mind az élettelen természettel.”
Az igen jelentős biológiai és ásványtani gyűjteménye mellett a Múzeum egy széles gyűjtőkörű Könyvtárat működtet, amely mintegy 1.000.000 kötetet, 10.000 folyóiratot és 500.000 művészeti és archív tárgyat foglal magába. Ezeket a gyűjteményeket mintegy 300, a Múzeumban dolgozó kutató használja, akik alapvetően a Múzeum kiállításait és oktatási programjait szervezik, amelyek megközelítően 2.000.000 látogatót vonzanak évente. A Múzeum gyűjteményeinek és kutatómunkája kiválóságának elismeréséül az intézmény nem régen megkapta az Európai Közösség „Széleskörű Lehetőségnyújtó” címét.
Ez a tanulmány azon 'irodalom' formáinak és formátumainak széles körét fogja bemutatni, amely elősegítheti a 'természet világának' tanulmányozását és kutatását. Különös figyelmet szentel a következő kérdéseknek; mely tárgyakat kell megfelelőképpen gyűjteni és melyeket nem szükséges; a tudományos kutatási területek, témák határai, szakmai hatáskör, gazdasági szektor és politikai hatáskör. Az ilyen kérdésekre adott válaszok határozzák meg a Múzeumi Könyvtár Gyűjteményének fejlesztési politikáját.
A tanulmány ezek után felvázolja abban a forradalmi változásban rejlő lehetőségeket, amelyet az elektronikus kommunikációban végbement fejlődés eredményezhet a tudományos és kutatási kommunikációban. Ily módon a hangsúly átkerül a gyűjtemény fejlesztéséről a gyűjtemény elérhetőségének fejlesztésére: megszületik a 'virtuális könyvtár'. A Múzeum Könyvtárának munkatársai vezető szerepet játszanak, és így jelentős segítséget nyújtanak a nemzetközi szabványok és formák meghatározásához, amely az előkészületben lévő egységes, átfogó rendszertani alapokon nyugvó információhálózat megalkotásához szükséges. A tanulmány azon metaadat és más építőelemek leírásával fejeződik be, melyek majd szükségessé válnak az imént fölvázolt az egész világra kiterjedő információhálózat megvalósításához.