A múzeumi gyűjtemények fontossága, szerepe és haszna a tudományos kutatásokban

Volker Mahnert

Natural History Museum, City of Geneva, Svájc

A természettudományi múzeumok gyűjteményeinek érdekességét és fontosságát sohasem vitatták: ennek ellenére, a „Riói Konvenció” szövegének aláírása sok országban érdekes következményekkel járt. Egyrészt, a természettudományi gyűjtemények és a biodiverzitás kutatásának jelentőségét általában kihangsúlyozzák az illetékes hatóságok, másrészt ugyanezek a hivatalos szervek sok múzeumot arra kényszerítenek, hogy bevételeket hozó és oktatási programokra összpontosítsanak, elhanyagolva elsődleges feladatukat, a megőrzést. A tudományos munkatársak állományát drasztikusan csökkenteniük kell, gazdasági kényszerre hivatkozva.
A botanikai és zoológiai gyűjtemények elsődleges feladata, hogy dokumentálják a jelen és a múlt fajgazdagságát az egész világra kiterjedően. Hennig elméletének általános elfogadása új taxonómiai jellegek felfedezéséhez vezetett, és ez magában foglalja számos olyan példány újravizsgálatát is, amely szerencsére megőrződött a múzeumi gyűjteményekben. A múzeumi gyűjtemények anyagát állandóan hasznosítja a tudományos kutatás, ami ilyen módon nem csak egy múzeum tulajdona, de egyben a nemzetközi tudományos világ kincse (legalábbis ami az elsődleges típuspéldányokat illeti).
A tudományos gyűjtemények létezését fenyegeti, először is az a tény, hogy a jól képzett, rendszertanban járatos szakember állomány eltűnőben van, helyüket egyes szakkérdések, pl. állat- vagy növényökológia iránt érdeklődő specialisták foglalják el, másrészt, az egyetemi intézetek gyűjteményeinek megalakulása, ami azzal a veszéllyel jár, hogy a gyűjtemény létezése csak egy-egy tanszékvezető tudományos karrierjének ideje alatt biztosított
A múzeumi gyűjteményeknek új kihivásokkal is szembe kell nézni. A biokémiai kutatási módszerek bevezetése a taxonómiai és rendszertani kutatásokba (enzim elektroforézis, DNA sorozatok) újfajta tárolási technikákat tesznek szükségessé (pl., mélyfagyasztás -80° hőmérsékleten, folyékony nitrogénnel) és felmerül a kérdés: hogyan kezeljük ezeket a szövetmintákat? Hogyan használjuk fel őket? Mennyi ideig lehet ezeket tárolni?