Kis múzeum és tudomány: a százhalombattai „Matrica” Múzeum és Régészeti Park

Poroszlai Ildikó

„Matrica” Múzeum, Százhalombatta

Az 1987-ben nyílt Helytörténeti Gyűjtemény hamarosan városi múzeum, majd tájmúzeum lett. Régész, néprajzos, történész munkatársai kezdetektől nagy figyelmet fordítottak a gyűjtő-feldolgozó és tudományos munkára. A településen élő szerb kisebbség egyházi és népi hagyományait szinte az utolsó pillanatban gyűjtötték össze és tették közkinccsé. Összegyűjtötték és feltérképezték a település földrajzi neveit. Tanulmánykötetben foglalták össze a régió kultúrtörténeti értékeit.

A régészeti lelőhelyekben gazdag településen több leletmentést és tervásatást folytattak: a bronzkori, vaskori lelőhelyeken, a római kori Matrica-ban. Eredményeiket tudományos publikációkban és saját kiadványaikban tették és teszik közzé.
1996-ban a helyi önkormányzat anyagi támogatásával nemzetközi régészeti konferenciát szerveztek, ahová 11 országból 72 résztvevő érkezett. Az elhangzott előadásokat konferencia kötet formájában az Archaeolingua kiadásában megjelentek.

A névadó vaskori halmok területén - a Régészeti Parkban - a 115. sz. halomsír eredeti formájában, in situ konzerválva és helyreállítva látogatható.
Mellette 6 hektáron a bronzkorból és vaskorból feltárt házak, melléképületek, kemencék hiteles rekonstrukciói épülnek. Mindehhez környezeti rekonstrukció társul. A közelben őskori gabona kísérlet folyik, melynek során a terméshozamot is vizsgálják.
A Régészeti Parkban minden évben környezeti ill. kísérleti régészeti oktatás folyik egyetemisták részére, az elhangzott előadásokat a múzeum jegyzet formájában megjelenteti.

A bronzkori földvárban 1998-ban egy nemzetközi project keretében ásatást kezdtünk, melynek célja a tell település belső szerkezetének megfigyelése és a legkorszerűbb természettudományos vizsgálatok alkalmazása.

A múzeum számos hazai és külföldi intézménnyel áll együttműködési kapcsolatban: GATE, JATE, Mezőgazdasági Múzeum,University Göteborg, University of Cambridge, Southampton University stb.

Képek


1. kép: A „Matrica” Múzeum állandó kiállításának bronzkori része

2. kép: A Régészeti Park két bronzkori háza, háttérben egy halommal

3. kép: A 115. sz. halom belső felvétele