Felhasználói tanulmányok és a dokumentumok elérhetősége: a gyűjtemény szervezésétől az elérhetőség megszervezéséig
Niels Ole Pors
Royal School of Library and Information Science, Dánia
E-mail: nop.@db.dk
Az előadás rövid áttekintést ad a gyűjteményirányításhoz kapcsolódó felhasználói tanulmányok irányvonalairól és az ezen területeteken folyó kutatások lehetséges felhasználásáról. Azok a legfontosabb eredmények kerülnek majd bemutatásra, amelyek különböző felhasználói csoportokra vonatkoznak, elsősorban a kutatókéra, és az ő információkereső szokásaikra.
A gyűjtemény irányításának elsődleges feladata mindezidáig az, hogy meghatározza a használók igényei alapján a gyűjtemény terjedelmét, nagyságát és mélységét. Ez gyakran nem volt összhangban a pillanatnyi lehetőségekkel.
Ezen kívül a gyűjtemény irányításának igen fontos része a gyűjtemény egyes részeinek nagyságát meghatározni. Erre különböző technikákat, módszereket és elméleteket használtak, mint például a sorban állási technika és felhasználói technika.
A legtöbb könyvtáros számára mindeddig ismeretlenek voltak a gyűjteményirányítás logisztikai megközelítései, mindezek ellenére a szolgáltatás minőségére és a felhasználók megelégedésére vonatkozó koncepciók módszerei hatottak a gyűjteményirányítási gyakorlatra az egész világon.
A digitális forradalom, amely jelentősen hat a kutatói társadalomra, annak kommunikációs sémáira és információkeresési szokásaira, megkérdőjelezi majd a könyvtárak gyűjteményinek és a gyűjtemény irányításának hagyományos értékeit.
A jövendő olvasókra irányuló újabb kutatás és feltevések hatására - különösképpen a kutatási gyűjtemények működését - újra kell majd gondolni. Az elektromos kutatói könyvtárra és a digitális gyűjtemények elérhetőségének követelményeire vonatkozó kutatás kerül bemutatásra - a tudományon belüli kommunikációban történő módszerváltozás tükrében. A kutatói könyvtár belső tapasztalataiból adódó következtetések kerülnek említésre hatáskörével, feladataival és irányítási szerkezetével összefüggésben.