Vörs-Máriaasszonysziget
OTKA T-046297
A Vörs-Máriaasszony sziget lelőhely interdiszciplináris feldolgozása program célja a több periódusú lelőhely teljes feldolgozása, interdiszciplináris módszerekkel.
Részjelentés 2006. évről
3. év szakmai jelentés
Az elért eredmények rövid ismertetése:
- Folyamatosan fejlesztjük a program külső és belső weblapját.
- A kerámia anyag restaurálásában a Starèevo anyag restaurálása folyik, az objektumok túlnyomó része készen van, a többi (3 objektum-komplexum) befejezése márciusra várható. A restaurálással párhuzamosan az új anyagot folyamatosan rajzoljuk, fotózzuk és leltározzuk. A kiegészítendő edények restaurálása folyamatban.
- A Starèevo kultúra kerámialeleteinek rajzolásra, fotózásra történõ átválogatása megtörtént, a tárgyleírások leírása, az adatok rögzítése számítógépre folyamatosan történik.
- A restaurált anyagot beleltároztuk, gyakorlatilag teljes egészében számítógépen is rögzítettük. Valamennyi jelentős egyedi tárgyat lerajzoltuk és lefotóztuk, idén 2617 (összesen 2899) egyedi tárgy rajza és 554 tusrajz és 424
publikációra előkészített fotomontázs készült el (többi folyamatban).. A képeket DVD-n rögzítjük (össz adatmennyiség: 8,85 Gbyte)
- A rekonstrukciós fotók mellett folytatjuk a technológiai részletfotók készítését (419 darab technológiai részletfotót készítettünk).
- A kerámia anyagon és az összehasonlító mintákon geokémiai vizsgálatok történtek, aminek előzetes eredményeiről beszámoltunk a Nemzetközi Archeometriai Szimpóziumon (Quebec)
- A lelőhelyen és környékén további palinológiai és talajtani fúrásokat végeztünk, amelynek feldolgozása elkészült.
- A környezeti rekonstrukció aktuális eredményeiről Quebecben, a Nemzetközi Archeometriai Szimpóziumon posztert mutattunk be
- Elkészült az 1990. ásatás anyagából származó neolit sír C-14 vizsgálata, ami megerősíti a melléklet nélküli sír koraneolitikus datálását
- A két neolit sírban talált csontváz DNA vizsgálatát megkezdtük
- Folytatódott a természettudományos kisérő anyag vizsgálata. Új elem a kisemlős csontanyag és a halak meghatározása, míg a botanikai maradványok és a molluszka anyag közel kész van.
- A térinformatikai szerkesztések a feldolgozással párhuzamosan haladnak, az eredményekről a Liszaboni Régészeti Világkonferencián (UISPP) számoltam be
2006-ben megjelent publikációk:
Gherdán, K.--Biró, K.T.--Szakmány, Gy. Petrologic studies on Early Neolithic Pottery from Vörs, SW Hungary Acta Mineralogica-Petrographica Szeged University of Szeged 2004 41-48
Előadások:
UISPP 2006 Liszabon
Katalin T. Biró, Balázs Holl, GIS applications on a multi-period prehistoric site, Vörs-Máriaasszonysziget, SW Hungary (cikk leadva a konferenciakötetbe)
Poszterek
ISA 35 Quebec
Zsófia Medzihradszky, Levente Füköh, Brigitta Berzsényi and Katalin T. Biró
Environmental reconstruction of Vörs-Máriaasszonysziget, a multiperiod archaeological site in SW Hungary (cikk leadva a konferenciakötetbe)
Heinrich Taubald, Katalin T. Biró, Zsolt Kasztovszky and Márta Balla
Early Neolithic Pottery and its Environment in Hungary (cikk leadva a konferenciakötetbe)
Kovács Tímea – Szakmány György – T. Biró Katalin – Tóth Mária
Lithological investigation of Neolithic daub fragments from West-Hungary (cikk leadva, Archeometry)
Biró, Katalin T. -- Gherdán, Katalin-- Szakmány György Ceramic sequence of 7000 years: archaeometrical study of pottery finds from Vörs, Máriasszony sziget (SW hungary) Lyon konferencia kötet